eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Sugárszennyezett hűtővíz tárolására alkalmas tartályok sorakoznak a Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCH) által üzemeltetett, a 2011-es földrengést követő szökőárban megsérült fukusimai Daiicsi atomerőmű területén 2023. augusztus 22-én. Japán 2023. augusztus 24-én megkezdte az atomerőmű tisztított hűtővizének a Csendes-óceánba engedését a helyi halászok és szomszédos országok tiltakozása ellenére. A hűtővíz óceánba engedésének tervét két éve fogadta el a japán kormány, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) pedig júliusban hagyta jóvá az elképzelést, és kimondta, a víz kibocsátása nem jelent veszélyt az emberekre vagy a környezetre.
Nyitókép: MTI/AP/Kyodo News

Már a tengerben van a fukusimai erőmű hűtővize

Befejeződött a fukusimai atomerőmű szennyezett vizének első kibocsátási köre, a létesítményt a második kör megkezdése előtt ellenőrzik és megtisztítják - közölte hétfőn az üzemeltető Tokiói Elektromos Művek Vállalat (TEPCO).

A fukusimai atomerőmű augusztus 24-én kezdte meg az üzem 2011-es megrongálódása óta felhalmozódott több mint 1,34 millió tonna hűtővíz tengerbe engedését. A kibocsátás kezdete mérföldkőnek számít az üzem leszerelése szempontjából.

A tervezetten több évtizedig tartó szennyvízkibocsátás tiltakozást váltott ki a környező országok és a halászatból élő közösségek részéről. Kína behozatali tilalmat vetett ki a japán halászati termékekre, és egy sürgősségi segélyalap összeállítására szólította fel a japán kormányt.

Kisida Fumio japán miniszterelnök a G20-csoport múlt heti csúcstalálkozóján a nemzetközi támogatottság érdekében a biztonságot és az átláthatóságot hangsúlyozta a hűtővíz tengerbe engedésével kapcsolatban, emellett a kínai tilalom azonnali feloldását sürgette.

Az első körben a tizenhét napig tartó kibocsátás alatt 10 tartályból összesen 7800 tonna vizet engedtek a tengerbe.

Az üzemben dolgozó munkások a következő kibocsátási periódus előtti hetekben megtisztítják a csővezetéket és az egyéb berendezéseket, és átvizsgálják a rendszert - közölte hétfőn az atomerőművet üzemeltető TEPCO szóvivője.

A kibocsátás megkezdése óta a tengervízből és halakból vett összes minta a biztonsági határérték alatt volt

- közölték a hatóságok.

A TEPCO és a japán kormány közlése szerint a vízből eltávolították a sugárforrást jelentő legveszélyesebb anyagokat, majd a tisztított vizet tovább hígították tengervízzel, a nemzetközi előírásoknál szigorúbb mércét alkalmazva.

A fukusimai nukleáris erőműnek egy súlyos földrengés okozta 2011-es megrongálódása óta tartályokban gyűlik a szennyezett víz.

A TEPCO 2024 márciusáig több mint 31 ezer tonna tisztított víz kibocsátását tervezi, ennek üteme a hatóságok szerint később felgyorsulhat.

A japán kormány és a TEPCO elkerülhetetlennek nevezte a megtisztított hűtővíz tengerbe engedését, mivel a tartályok a következő évben elérik maximális, 1,37 millió tonnás kapacitásukat.

(A nyitóképen: Sugárszennyezett hűtővíz tárolására alkalmas tartályok sorakoznak a Tokyo Electric Power Company Holdings által üzemeltetett, a 2011-es földrengést követő szökőárban megsérült fukusimai Daiicsi atomerőmű területén 2023. augusztus 22-én.)

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Tőzsdei megbízások helyes használata– online előadás kezdő kereskedőknek

Tőzsdei megbízások helyes használata– online előadás kezdő kereskedőknek

A tőzsdén való kereskedés egyik kulcsfontosságú eleme a megbízások helyes használata. A megfelelő megbízástípus kiválasztása nemcsak a piaci környezethez való alkalmazkodást segíti, hanem lehetőséget ad arra is, hogy a kereskedők kontrollálják a kockázataikat és maximalizálják a nyereséget. Soron következő online előadásunkon bemutatjuk a tőzsdei megbízások legfontosabb típusait, és részletesen kifejtjük, mikor és hogyan alkalmazzuk őket hatékonyan.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×