eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Olaf Scholz német kancellár beszédet mond a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) által a munka ünnepe alkalmából rendezett felvonuláson Düsseldorfban 2022. május 1-jén.
Nyitókép: Olaf Scholz német kancellár beszédet mond a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) által rendezett felvonuláson Düsseldorfban 2022. május 1-jén. MTI/EPA/Sascha Steinbach

Fokozódó elégedetlenség: külföldre költözéssel fenyegetnek a nagy német iparvállalatok

A jövő évi költségvetéssel kapcsolatos vita még időszerűbbé tette a Német Iparszövetség által immár hagyományosan rendezett éves találkozót, amelyen a kancellár és az érintett tárcák miniszterei, valamint a legtekintélyesebb gazdasági szervezetek vezetői vesznek részt. A hivatalosan Ipar Napjának (Tag der Industrie) "elkeresztelt" rendezvény nem volt híján a kölcsönös bírálatoknak.

Vitaindító beszédét a szociáldemokrata kancellár azzal kezdte, hogy a kormány nem kíván engedményeket tenni a 2024-es költségvetéssel kapcsolatban. Olaf Scholz azzal érvelt, hogy az elmúlt válságokban – legyen szó a koronavírus-járványról vagy az energiaválságról – tetemes pénzzel stabilizálták a gazdaság helyzetét. A kancellár szerint azonban a kormány nem hagyhatja azt, hogy ez a "kivételes helyzet" általánossá váljon.

Scholz szükségesnek nevezte, hogy

lépésről lépésre vissza kell térni a járvány és az energiaválság előtti "normális fiskális politikához".

A milliárdos költségvetési kiadásokat csökkenteni kell arra a szintre, amely biztosította, hogy válságok előtt éveken keresztül jól boldogultunk – fogalmazott a szociáldemokrata politikus.

A kormány vezetője ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy az általa vázolt új irányvonal a prioritások egyértelmű meghatározását követeli. Ezek között pedig mindenekelőtt a biztonságot, a klímasemlegességet, valamint a társadalmi kohéziót említette. Megfogalmazása szerint ez az a három prioritás, amelyet a 2024-es költségvetés tükrözni fog. Ez azonban azt is jelenti, hogy egyes támogatásokat, illetve támogatási programokat felülvizsgálunk.

Számít arra, hogy emiatt a kormányt bírálatok érik majd, mert minden támogatás mögött konkrét érdek áll – jelentette ki, ezzel kapcsolatban azonban részleteket nem közölt.

Az évekig tartó, példa nélküli válságok, valamint az ugyancsak példátlan hitelfelvételek után kötelességünk szilárd alapokon irányítani az országot – fogalmazott Scholz. Hangsúlyozta, hogy a kormány az energiarendszer átalakításán és a hidrogéninfrastruktúra kialakításán dolgozik.

A "házigazda" iparszövetség elnöke, Siegfried Russwurm beszédében ugyanakkor arra mutatott rá, hogy a vállalkozók körében nagy a frusztráció.

Hosszú a panaszok listája

– jelentette ki, mindenekelőtt a bürokráciát, a túlzott szabályozást, illetve a tilalmakat említette, ezek helyett szerinte megbízható keretfeltételekre és az új elképzelések iránti nyitottságra lenne szükség.

A problémák között említette az áram magas árát, ami – mint fogalmazott – tartós teherként alááshatja a vállalatok versenyképességét.

Sok cég valóban jól teljesít, de nem Németországban – hangoztatta az elnök.

Egyre több cég foglalkozik azzal a tervvel, hogy tevékenységének egy részét kivonja Németországból, és külföldre telepíti át, mert ott jobbak a keretfeltételek

– jelentette ki a BDI vezetője. Azzal viszont egyetértett, hogy a kihívásokat csak együtt lehet leküzdeni. Russwurm szerint ehhez a bizalom helyreállítása, illetve kölcsönös alkalmazkodás szükséges.

Az ipar támogatja a klímasemlegességet célzó átalakításokat – jelentette ki, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy ezen a téren nagyobb sebességre és egyértelmű irányvonalra van szükség. Az energiafordulat "légvárakkal" nem valósítható meg – hangoztatta a BDI elnöke.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×