A résztvevő országok informális fórumaként működő közösség célja, hogy a háborúban elkövetett nemzetközi bűncselekmények és jogsértések tetteseit elszámoltassák és felelősségre vonják. A jelenleg 49 tagot számláló és további csatlakozókat váró csoportnak tagja minden EU- és NATO tagállam, kivéve Magyarországot és Törökországot – értesült a Népszava a kezdeményezést ismerő forrásoktól.
Csatlakozott a tömörüléshez az Európai Szabadkereskedelmi Társuláshoz tartozó Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc, valamint Szerbiát leszámítva az egész Nyugat-Balkán. Az Európai Unió önálló jogi személyként is részese az együttműködésnek. A lap hozzáteszi, hogy érdeklődtek a Külgazdasági és Külügyminisztériumnál, hogy hazánk miért nem vesz részt a csoportban, illetve tervezi-e a csatlakozást, de eddig nem kaptak választ.
Az „elszámoltathatóság barátainak csoportját” Albánia, Dánia, Hollandia, Kolumbia, a Marshall-szigetek és Ukrajna közösen hozta létre. Az Egyesült Államok ENSZ nagykövete, Linda Thomas-Greenfield a megalakulás után mondott beszédében hangsúlyozta: „Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy minden eszközt bevessünk, beleértve a büntetőjogi eszközöket, hogy az orosz erőket felelősségre vonjuk.”
A csoport szeretné megkönnyíteni a bűncselekmények dokumentálását és az információcserét az országok és az érintett nemzetközi szervezetek, az intézmények és a civil társadalom között, és biztosítani az elszámoltathatóság érdekében tett lépések széles körű nemzetközi támogatását.