eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Manometer pressure gas line with valve
Nyitókép: zorandimzr/Getty Images

Szakértő szerint az EU-nak nem Moszkvát, hanem önmagát kell hibáztatnia a gázhiány miatt

Európa nagyon egyszerűen megoldhatná, hogy ne legyen kiszolgáltatva a téli gázszállításnak azzal, ha nyaranta feltöltene legalább 40 milliárd köbméter gáztartalékot – vélte az EU legnagyobb gázszolgáltatójának, az olasz SNAM-nak az elnök-vezérigazgatója.

Marco Alverà a brüsszeli Politicónak nyilatkozva beszélt erről, vitatva azt a bevett vélekedést, amely a jelenlegi európai gázhiány és gázárnövekedés miatt orosz gázértékesítési manipulációt vél felfedezni. Szerinte erre hivatkozni pótcselekvés, és sokkal inkább arra kellene összpontosítani, mi akadályozta eddig a szükséges nagyságú európai készletek felhalmozását.

“Ha Európa minden nyáron feltöltene 40 milliárd köbméterni stratégiai tartalékot, akkor telente nem kellene cseppfolyósított gázszállítmányokért könyörögni” – vélte nyilaktozatában az olasz gázipari óriás vezetője.

Aki egyúttal megjegyezte, hogy Olaszországban törvény kötelez évi 4,5 milliárd köbméternyi gáztartalék felhalmozására, ami szükséghelyzetben a kormány számára lehívható, kivédve ezzel a piaci ingadozásoknak való túlzott kitettséget.

Elviekben ugyanez valamennyi tagállamban, illetve a tagországok összességében is arányosan megteremthető volna, mi több, összességében a már létező tározók összes befogadóképessége is elegendő lehetne, csak eddig a kereskedő cégek nem voltak érdekeltek benne.

Alverà szerint az utóbbiak piaci logikája az, hogy minek vásároljanak be a maximális feltöltéshez elegendő gázból 70 dolláros egységárért, ha a következő év nyarán ugyanezt megtehetik 20 dollárért, amit aztán jó profitréssel adhatnak tovább.

A dolog kezeléséhez európai uniós szintű intézkedésre volna szükség az olasz cégvezető szerint. Hangsúlyozta egyúttal, hogy ennek elmaradása esetén

előre kiszámítható a mostani bizonytalanság és a magas piaci árnak való kitettség jövőbeni ismétlődése.

“Az EU-keretek között folyó gázkitermelés az elmúlt három évben 15 százalékkal csökkent, először az északi-tengeri brit hozamok csökkenése, majd a groningeni holland gázmezők lezárása miatt. Mindeközben Kína évente 15 millió háztartást széntüzelésről gázra állít át, ha úgy tetszik, két-három évente egy francia piac méretű/mennyiségű új fogyasztó lép be keresletként” – mutatott rá.

Hát persze, hogy mennek fel a gázárak, és jobb, ha mindenki berendezkedik arra, hogy ez a belátható 20 évben nem is fog változni, hiszen mindenki szenet szüntet meg, azt leggyorsabban és legnagyobb volumenben pedig elsőre gázzal lehet helyettesíteni – mutatott rá.

Hangsúlyozta egyúttal, hogy amikor az EU illetékesei most cseppfolyósított gázszállítmányok ad hoc piaci felhajtásával, meg ázsiai ügyfelek által már lekötött szállítmányok magasabb árú kivásárlásával próbálnak enyhíteni a jelenlegi ellátási helyzeten, valójában éppen ezekkel a piaci adottságokkal találkoznak.

Mindennek szerinte semmi köze holmi vélelmezett tisztességtelen orosz eladási stratágiához,

annál is kevésbé, mert a lekötött mennyiségeket a Gazprom eddig is mindig pontosan teljesítette. Hosszútávra kéne gondolkodni és készletezni kellene, amihez, ha szükséges, meg kell teremteni a netán még hiányzó infrastruktúrát, és készletezéshez szükséges érdekeltséget – vélte nyilaktozatában az olasz cégvezető.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×