eur:
411.2
usd:
392.75
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Füst száll a magasba a radikális iszlamista tálib harcosok és a kormányerők összecsapása nyomán a délnyugat-afganisztáni Kandahár városban 2021. augusztus 12-én. A tálibok elfoglalták Kandahárt, Afganisztán második legnépesebb városát. Az elmúlt nyolc napban a tálibok az afgán tartományi székhelyek közel felét megszerezték. A nagyvárosok közül már csak Kabul, Mazar-i-Saríf és Dzsalálábád áll a kormányerők felügyelete alatt.
Nyitókép: MTI/AP/Sidiqullah Khan

Egy ország becsukta kapuit az afgán menekültek előtt

Banglades elutasította az Egyesült Államok azon kérését, hogy ideiglenesen fogadjon be olyan afgán állampolgárokat, akik az Afganisztánban hatalomra került iszlamista tálibok megtorlásától tartanak – közölte Abdul Momen bangladesi külügyminiszter Dakkában.

"Az Egyesült Államok baráti ország. Kéréssel fordult hozzánk, de mi nemet mondtunk" – ismertette Momen újságíróknak nyilatkozva.

Mint mondta, Washington diplomáciai csatornákon tájékoztatta a dakkai vezetést arról, hogy egyes afgánok áttelepítésére keres befogadó államokat biztonsági okokból.

Momen nem közölte, hogy hány afgán befogadását kérték Bangladestől, illetve azon országokról sem tett említést, akikhez az Egyesült Államok fordult.

Momen hangsúlyozta: a washingtoni vezetésnek címzett válaszában

Banglades arra hivatkozott, hogy gondot jelent számára a szomszédos Mianmarból elmenekült rohingja menekültek százezreinek ellátása.

"Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy befogadhassunk további embereket a legsűrűbben lakott országban" – emelte ki a bangladesi tárcavezető.

A dakkai külügyminisztérium korábbi állásfoglalásában nyugalomra és a béke fenntartására intette az afganisztáni konfliktus szereplőit ezzel szavatolva mindenki, ideértve a külföldi állampolgárok biztonságát is a polgárháborús országban.

Banglades jelenleg több mint egymillió muszlim rohingjának ad otthont. A menekültek zöme, mintegy 750 ezer ember 2017-ben menekült el a többségében buddhisták lakta Mianmarból, miután a hadsereg jogvédő szervezetek szerint etnikai tisztogatásba kezdett Arakán államban válaszul arra, hogy lázadószervezetek támadásokat indítottak a hatóságok ellen. Rohingják kisebb csoportjai már korábban elmenekültek a mianmari üldöztetés elől Bangladesbe.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×