eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Genf, 2018. április 3.António Guterres ENSZ-főtitkár a háború dúlta Jemen megsegítésére összehívott adományozói konferencián, a világszervezet európai székházában, Genfben 2018. április 3-án. (MTI/EPA/Salvatore Di Nolfi)
Nyitókép: SALVATORE DI NOLFI

Az ENSZ-vezér szerint egymilliárd felajánlott vakcina is kevés lesz

Több figyelmeztető "lövést" is leadott a G7-csúcs résztvevőinek António Guterres.

António Guterres ENSZ-főtitkár pénteken üdvözölte a hét vezető ipari hatalom csoportjának (G7) angliai csúcstalálkozóján tett oltóanyag-felajánlásokat, de kevesellte is.

A G7-csúcs résztvevői - a csoport soros elnöki tisztségét betöltő Nagy-Britannia mellett az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Németország, Franciaország és Olaszország - brit tájékoztatás szerint legalább egymilliárd adag koronavírus-oltóanyagot adományoznak a világ többi országának, emellett tervet dolgoznak ki a vakcinagyártás felfuttatására, annak érdekében, hogy az adományozási célkitűzés teljesíthető legyen.

"Nagyon üdvözlendő az egymilliárd (oltóanyag). De nyilvánvalóan többre lesz szükség" - jelentette ki Guterres Londonban a csúcstalálkozó témáiról újságíróknak nyilatkozva. Az ENSZ-főtitkár szerint

az oltóanyagokat eddig nagyon egyenlőtlenül és igazságtalanul osztották el,

holott szerinte közjavakként kellene kezelni őket.

Mint mondta, a koronavírus különösen a fejlődő országokban terjed futótűzként. Hangsúlyozta, gyorsan kell cselekedni, hogy minél több ember védett legyen világszerte, mielőtt a mutálódó vírussal szemben hatásukat vesztenék az oltóanyagok. "Háborúban állunk a vírussal" - szögezte le Guterres.

Az ENSZ főtitkára globális oltási tervet szorgalmazott. Felszólította a kormányokat, valamint a globális nemzetközi és pénzügyi szervezeteket, hogy a gyógyszeripari cégekkel összefogva emeljék duplájára a vakcinatermelést. Mint mondta, olyan szabályozást kell találni, amely megóvja a gyártók profitját, másrészt pedig biztosítja az ellátást a termelés megkétszerezésével.

Guterres egyben ígéreteik megtartására sürgette a Heteket, hogy évente mintegy 100 milliárd dollárral támogassák a fejlődő országokat a klímaváltozás kihívásainak kezelésében. "Ezt eddig még nem tették meg", pedig 2021-től biztosítaniuk kellene - húzta alá.

Arról is beszélt, hogy a novemberben Glasgow-ban tartandó ENSZ-klímakonferencia több szempontból is az utolsó nagy lehetőség arra, hogy a párizsi klímaegyezmény célkitűzéseit elérhessék. "A szakadék szélén állunk" - fogalmazott Guterres, aki szerint csak közös erőfeszítéssel akadályozhatók meg a klímaváltozás súlyos és visszafordíthatatlan következményei.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×