eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Theresa May brit miniszterelnököt (b) fogadja Angela Merkel német kancellár a berlini kancellári hivatal előtt 2019. április 9-én. May az Európai Unióból történő brit kiválás ügyéről tárgyal a német, majd később a francia fővárosban.
Nyitókép: MTI/EPA/Felipe Trueba

Brexit: mindenki szerint kellett a halasztás, az időpontról már megoszlanak a vélemények

Az Egyesült Királyság rendezett kilépése érdekében szükség volt a határidő elhalasztására - értett egyet a legtöbb európai vezető az éjszakába nyúló európai uniós csúcstalálkozó után. Angela Merkel német kancellár szerint a lehető legjobb megoldás született, de Emmanuel Macron francia államfő szerint korábbi időpontra kellett volna kitűzni az új határidőt.

Sorra járultak a kamerák elé az Európai Unió állam- és kormányfői szerda éjszakai csúcsértekezletük után. Angela Merkel német kancellár kijelentette: az októberre kitűzött új határidő a lehető legjobb körülményeket teremtette meg a britek számára a rendezett kilépés biztosítása érdekében.

"A döntő pontot az a kérdés jelentette a tárgyalásokon, hogy vajon mikor fogadja el a brit parlament a kilépési megállapodást.

Világossá tettük, hogy továbbra is kitartunk a dokumentum alkalmazása mellett és ezen nem fogunk változtatni

- hangsúlyozta Angela Merkel. Hozzátette, többnyire biztosak vagy abban, hogy az Egyesült Királyságban továbbra is fennáll a rendezett kilépésre irányuló szándék"

A német kancellár hozzátette: a csúcsértekezleten a tagállamok bebizonyították, hogy ha kell, képesek egységesen kiállni érdekeik mellett, és sikerült elhárítaniuk a veszélyeket, amellyel a rendezetlen Brexit az egész kontinenst fenyegette.

Emmanuel Macron francia államfő ezzel szemben hangsúlyozta: a csúcsértekezleten ő mindvégig egy szorosabb határidő mellett érvelt, hiszen úgy komolyabb nyomást gyakorolhattak volna a brit parlamentre annak érdekében, hogy elfogadják a kilépési dokumentumot.

"Bármi történjék is, meghoztuk döntésünket. Mindazonáltal én továbbra is kitartok véleményem mellett. A britekhez fűződő barátságom jegyében tartok ki mellette!

Franciaországnak jelenleg az a dolga, hogy kitartson elvei mellett”

- mondta Emmanuel Macron.

Sebastian Kurz osztrák kancellár úgy fogalmazott: bár elfogadja a szerinte kompromisszumos és jó megoldást, ő maga és kormánya Emmanuel Macronhoz hasonlóan

egy szűkebb határidőt helyeselt volna.

Hozzátette mindazonáltal: végül nem a szigor, hanem a rugalmasság győzedelmeskedett, a britek kellő haladékot kaptak a rendezett Brexit beteljesítésére.

Donald Trump amerikai elnök Twitter-oldalán csütörtökön azt írta: az Európai Unió túlságosan szigorú volt az Egyesült Királysággal. Szerinte a tagállamok vezetői hajthatatlanok voltak a szigetországgal szemben, amikor végül megszavazták a határidő mintegy hat hónapos késleltetését, majd hozzátette: az EU durva kereskedelmi partnere az Egyesült Államoknak is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×