A javaslatok megerősítik az Európai Határ- és Parti Őrségét (Frontex) és az Európai Unió Menekültügyi Ügynökséget annak érdekében, hogy a tagállamok mindenkor teljes körű uniós műveleti támogatást vehessenek igénybe.
A javaslat szerint
tízezer fős műveleti személyzetből álló készenléti alakulatot hoznak létre 2020-ig,
amely kiszámítható és megfelelő forrást kap személyzetre és felszerelésre.
A Frontex készenléti alakulatának tagjai képesek lesznek személyazonosság-ellenőrzésre, a beléptetés engedélyezésére vagy megtagadására, az illetéktelenek határ menti feltartóztatása.
Az ügynökség képes lesz segíteni a tagállamokat a kiutasítási eljárásokban is. Segít a jogellenesen tartózkodó nem uniós állampolgárok azonosításában, támogatást nyújt a nemzeti hatóságoknak az úti okmány beszerzésében és a kiutasítási határozatok előkészítésében. Mindazonáltal a nemzeti hatóságok továbbra is felelősek maradnak a tényleges kiutasítási határozatok kibocsátásáért.
A Frontex javasolt korszerűsítésének összköltsége 1,2 milliárd eurót (egy euró mintegy 320 forint) tesz ki a 2019-2020-as időszakban. A 2021-2027 közötti új uniós költségvetési időszakra javasolt összköltség 11,3 milliárd euró.
A legális migráció bővítése
Az uniós bizottság javaslatot tett az Európába irányuló legális migráció lehetőségének bővítése is.
Mint írták, a védelemre szorulók által igénybe vehető jogszerű és legális lehetőségek, valamint a szükségleteken alapuló munkaerő-migrációra vonatkozó vonzó csatornák kialakítása a kiegyensúlyozott és átfogó migrációs politika elengedhetetlen eleme.
A bizottság szerint uniós kékkártya-rendszerről kell megállapodni, amelynek célja, hogy magas szintű képzettséggel rendelkező munkavállalókat vonzzon az EU-ba, és javítsa az uniós gazdaság versenyképességét.
A javaslat szerint meg kell erősíteni az unión kívüli országokkal kötött együttműködést,
ezen belül pedig olyan, jogszerű migrációra vonatkozó kísérleti projekteket kell kialakítani még az év végéig, amelyek több afrikai ország részvételével zajlanak, és ösztönzést nyújthatnak a migrációs együttműködés javításához.
A bizottság aláhúzta: a tagállamoknak fokozniuk kell arra irányuló erőfeszítéseiket, hogy 2019 októberéig teljesítsék kötelezettségvállalásukat a nemzetközi védelemre szoruló 50 ezer migráns áttelepítésére.
Az erőfeszítések teljes körű, hosszú távú összehangolása érdekében megállapodásra kell jutni az uniós áttelepítési keretről szóló 2016-os bizottsági javaslatról is - tették hozzá.