eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke (j) és Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke a Kossuth-nótát éneklik a párt választási eredményváró rendezvényén a Bálna Budapest rendezvényközpontban az országgyűlési képviselő-választás napján, 2018. április 8-án.
Nyitókép: Máthé Zoltán

Brit sajtó a magyar választásokról

Orbán Viktor újraválasztása komoly kíhívás lesz az Európai Unió számára - írják Brexit-párti és Brexit-ellenes brit lapok. Egy kommentár szerint pedig segít majd belülről felbomlasztani az Uniót.

„Brüsszel most egy olyan országgal találja szemben magát, amely leiratkozott a blokk liberális értékeiről, de továbbra is felveszi a támogatásokat. Tuti tipp, hogy az EU-ban kevesen ünneplik Orbán Viktor elsöprő győzelmét” – írja magyar választási kommentárjában a Guardian című brit liberális lap.

A cikk említi az elmúlt ciklus idején az Orbán-kormánynak szegezett nyugati bírálatokat, de megjegyzi: Jean-Claude Juncker EU Bizottsági elnök nem hajlik arra, hogy összecsapjon a magyar miniszterelnökkel. Juncker Orbánhoz hasonlóan az Európai Néppárt politikusa, és az egyik EPP képviselő azt mondta a Guardiannek: szerinte

a magyar miniszterelnököt „radikalizálták a választások, de most mérsékeltebb és józanabb lesz”.

A lap ugyanakkor idézi Laurent Pech professzort, az angol Middlesex Egyetem jogásztanárát, aki szerint a magyar kormányfő úgy érzi: „neki kedveznek a csillagok”.

A bevándorlásellenes és nacionalista Daily Express megfogalmazása szerint Orbán győzelme „több izmot ad az EU-ellenes Közép-Európai szövetségnek, amely ellenzi a mélyebb integrációt és az Uniót elérő menekültek befogadásának közös felelősségét”.

A legmarkánsabb véleményt Nigel Farage, a Brexit egyik főideológusa fogalmazta meg.

Farage volt sokáig annak a Brit Függetlenségi Pártnak (UKIP) a vezére, amely kiprovokálta a britek uniós tagságának véget vető népszavazást. Az Európai Parlamenti képviselő manapság rádiós betelefonálós műsort vezet.

Ebben közölte „Magyarország totális rémálom az EU-elit számára, egy az olyan országok növekvő sorában, amelyek nem akarják otthagyni az Uniót, de belülről akarják aláásni”.

A Visegrádi Csoport bent akar maradni „és belülről elpusztítani az EU-t. Ironikus, hogy Orbán Viktor felveszi az EU-támogatásokat, miközben olyan szavakkal ítéli el a szervezetet, amelyet még én sem használtam” – mondta Farage, aki maga felveszi európai parlamenti képviselői illetményét, miközben rendszeresen megkérdőjelezi az Unió létjogosultságát.

Farage még azzal is büszkélkedett, hogy egy kommentátor szerint a Visegrádi országokhoz képest ő „brit diplomatának” tűnik. „Az EU a teljes kificamodás útján halad” - tette hozzá.

Mindeközben a hol határozottan, hol kevésbé Brexit-párti konzervatív Telegraph úgy fogalmaz, hogy

Orbán Viktor harmadszorra „kényelmes győzelmet” aratott, és hogy kétharmados „szupertöbbséget” szerez, ami feljogosítja az alkotmánymódosításra.

„A győzelem újabb csapás Brüsszelnek, és igazolás az Orbán márkajelévé vált populista identitás-politikának”. A lap ugyanakkor „egyre inkább autoriternek” nevezi az újraválasztott kormányfőt és megjegyzi: „felhívások hangzanak el az állítólagos választási szabálytalanságok kivizsgálására, azt követően, hogy a Telegraph beszámolt róla: arra utasítottak magyar diplomatákat, hogy a migrációval kapcsolats negatív híreket gyűjtsenek a Fidesz-kampány támogatására.”

A BBC pedig úgy fogalmaz: Magyarország „euroszkeptikus” miniszterelnöke megtarthatja kétharmados többségét. „A kampány vezető témája a migráció volt, és Orbán azt ígérte, hogy megvédi az ország határait és kívül tartja a muszlimokat”. A brit közszolgálati médium emellett megjegyzi: a miniszterelnök adócsökkentést és a gazdasági növekedést elősegítő lépéseket is ígért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×