eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Kétes sikerű szerepet vállal Oroszország

Kétes sikerű szerepet vállal Oroszország

Moszkva kész közvetíteni az Egyesült Államok és Észak-Korea között, ám az InfoRádió által megkérdezett Korea-kutató, Csoma Mózes ettől nem vár áttörést.

Phenjan legutóbbi rakétatesztje miatt az ENSZ Biztonsági Tanácsa karácsony előtt újabb gazdasági szankciókat szavazott meg Észak-Korea ellen, amelyet az ázsiai ország vezetése háborús cselekménynek nevezett. Ez utóbbi a kutató szerint tipikus észak-koreai retorikai kirohanás.

Az újabb büntetőintézkedések értelmében 90 százalékkal csökkenteni kell a nyersolaj és a finomított kőolajtermékek Észak-Koreába irányuló exportját.

Újabb szankciók bevezetéséről döntött az Egyesült Államok is:

befagyasztotta két észak-koreai állampolgár vagyonát, illetve tranzakciós tiltólistára tette őket, mert ballisztikus rakéták fejlesztésében vesznek részt.

Csoma Mózes az InfoRádiónak azt mondta, hogy bár ezek az eddigi büntetőintézkedések közül a legszigorúbbak, de

a betarthatóságával összefüggésben vannak kétségei.

A kutató nem tartja valószínűnek például azt, hogy a külföldön dolgozó észak-koreaiakat két éven belül hazaküldenék például Kínából vagy Oroszországból.

Csoma Mózes elmondta azt is, hogy

az orosz célkitűzés a közvetítői szerepről már korábban, az elmúlt másfél-két év során kialakult.

Idén ősszel az Észak-Koreai külügyminisztérium nagyon magas rangú képviselője, az amerikai osztály vezetője utazott el Moszkvába, és direkt kérte az orosz diplomáciát, hogy egy kicsit aktívabban próbáljon meg Oroszország beavatkozni és közreműködni az USA hozzáállásának befolyásolásában.

Itt valójában egy kétoldalú konfliktusról van szó, és bár ez az Egyesült Államok és Észak-Korea ügye, mégis nagyon sokszereplős dolog, hiszen benne vannak Kína, Oroszország, Japán, Dél-Korea érdekei is.

Oroszország közvetítő szerepe révén nem várható áttörést jelentő eseménysorozat,

mert Oroszországgal az USA-nak magának is feszült és terhelt a viszonya (lásd például az amerikai büntetőintézkedéseket Oroszország ellen), ezért Oroszország nem tekinthető pártatlan és így megfelelő közvetítő félnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×