eur:
407.65
usd:
358.66
bux:
87106.98
2025. április 17. csütörtök Rudolf
Close up of businesswomans hands with pen, glasses, and calculator doing some financial calculations
Nyitókép: NoSystem images/Getty Images

Váratlanul borúlátóbbak lettek a befektetők

Júliusban a vártnál nagyobb mértékben romlott a Sentix euróövezeti befektetői hangulatindexe.

Az elemzők által vártnál lényegesen nagyobb mértékben romlott a Sentix gazdaságkutató intézet hétfőn ismertetett euróövezeti befektetői hangulatindexe júliusra. A Sentix euróövezeti befektetői bizalmat tükröző júliusi konjunktúraindexe mínusz 7,3 pontra, április óta legalacsonyabbra romlott a júliusi 0,3 pontról.

A júliusi adat egy nyolc hónapja tartó, fokozatos javulási tendenciát szakított meg. Elemzők kevésbé romló mutatóra, mínusz 0,6 pontra számítottak júliusra. A várakozások indexe is csökkent, júliusban 1,5 pontra a június 10 pontról.

A Sentix értelmezése szerint "az európai gazdaság közelmúltban tapasztalt fellendülése hirtelen véget ért".

A felmérés szerint a befektetőket aggasztják a francia választások, a közelgő német tartományi választások, valamint a későbbi amerikai elnökválasztással kapcsolatos bizonytalanságok.

A Sentix adatai szerint három egymást követő hónap javulás után a júniusi mínusz 26,3 pontról júliusban mínusz 32,3 pontra romlott a német gazdaság jelenlegi helyzetére vonatkozó index. A Sentix a felmérést 1140 befektető részvételével július 4-6. között végezte.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.17. csütörtök, 18:00
Porogi András
történész, a Toldy Ferenc Gimnázium igazgatója
"A legnagyobb kárt az Egyesült Államok fogja elszenvedni a vámok miatt"

"A legnagyobb kárt az Egyesült Államok fogja elszenvedni a vámok miatt"

Nem szükséges további károkat okozni magunknak azzal, hogy megdrágítjuk magunk számára az amerikai termékeket - érvelt a Portfolio-nak adott interjújában Darvas Zsolt közgazdász amellett, hogy miért nem érdemes válaszcsapással reagálni Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseire. A brüsszeli Bruegel Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatójával arról beszéltünk, hogy van-e közgazdasági logika az amerikai lépések mögött, mi lehet a racionális magyarázat a világkereskedelem átalakítása mögött, és arról is, hogy a világ mely részére milyen gazdasági hatásokkal járhatnak az intézkedések. A szakember azt vetíti előre, hogy a felfüggesztett, egyes országokkal szemben bejelentett vámtételek többségében nem fognak életbe lépni a megállapodásoknak köszönhetően, de a megtartott általános 10%-os extra vám, valamint a kínai termékekre kivetett gigantikus büntetőtételek lassítani fogják az amerikai gazdaságot, bár recessziót nem fognak okozni. Szerinte két fontos következménye kell, hogy legyen Trump vámháborújának.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 17. 05:24
×
×
×
×