eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Gabona. Forrás: Getty Images/Steve Satushek
Nyitókép: Forrás: Getty Images/Steve Satushek

Az ukrán búzáról döntött az Európai Parlament

Újabb egy évvel meghosszabbítják az ukrán import vámmentességét, de egyes termékekre mennyiségi korlátozást vezetnek be.

Megállapodott az uniós tagállamokat soros elnökként képviselő Belgium, az Európai Parlament jelentéstevője, a lett Sandra Kalniete és az Európai Bizottság az Ukrajnának nyújtott kereskedelmi könnyebbségek újabb egy évvel való meghosszabbításáról, azonban több ponton szigorították az importszabályokat − írja a Magyar Nemzet.

Az EU a 2022-es orosz invázió után adott vámmentességet a 2014-es EU–Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodásban nem érintett termékekre, hogy ezzel segítsék a háborúban álló ország gazdaságát. Az intézkedés hatályát tavaly 2024 júniusáig meghosszabbították.

Az Európa-szerte kibontakozó gazdatüntetések hatására a bizottság egyfajta kompromisszumos javaslattal állt elő az intézkedés meghosszabbítására, amely szerint a cukor, a baromfi és a tojás importjára mennyiségi korlátozást vezetnének be. Az Európai Parlament további korlátozásokat kért, ami miatt újabb egyeztetési körre volt szükség – számol be róla a Politico brüsszeli hírportál.

Szerda hajnalra megszületett az egyezség: a méz, a kukorica, a zab és a dara is bekerült a mennyiségi korlátozás alá eső termékek közé. A búza azonban továbbra is kimaradt, annak ellenére, hogy többek között Lengyelország épp ezzel kapcsolatban szeretett volna előrelépést elérni.

Annyi azonban legalább szerepel a megállapodásban, hogy amennyiben az ukrán búza importja piaci zavarokat okoz az EU-ban, a bizottságnak lépnie kell. Ami a mennyiségi korlátok megállapítását illeti az érintett árucikkek esetében, ezzel kapcsolatban Ukrajnának kedvező döntés született, hiszen 2022 és 2023 számait használják referenciaértékként, a 2021-es (jóval alacsonyabb) értékeket nem veszik figyelembe. Ez akár 1,2 milliárd eurós többletet is jelenthet a kelet-európai ország számára.

A megállapodás jelenlegi formáját még jóvá kell hagynia az uniós tagállamoknak és az Európai Parlamentnek is, utóbbi várhatóan az áprilisi plenáris ülésen szavazhat róla.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×