A statisztika 22 éves koráig tekint valakit iskoláskorúnak. Az ő számuk az idén valamivel 2 millió fő alatt maradt Magyarországon. Az elmúlt tanévben 82 százalékuk vett részt valamilyen nappali tagozatos oktatásban: óvodába 323 ezren, általános iskolába kicsivel több mint 715 ezren, középiskolába pedig 428 ezren jártak. Utóbbiak csaknem fele gimnazista volt, közülük is 61 ezren érettségiznek az idén – sorolta Csányi Zoltán.
A KSH szóvivője megjegyezte, az idén érettségizőknek kicsit még várniuk kell a jól megérdemelt pihenésre, hiszen a vizsgák még most is tartanak. A felsőoktatásban szintén tart még a vizsgaidőszak, ami 207 ezer nappali tagozatos hallgatót érint; és várhatóan 34 ezren fognak felsőfokú oklevelet szerezni.
A szakértő egyetértett azzal, hogy sok diák vállal valamilyen nyári munkát, és mint fogalmazott, el is kél a plusz munkaerő az idényjellegű munkák esetében. Az idei évre vonatkozóan még nincsenek számok, de a tavalyi adatok jól mutatják, hogy az érintett korosztály munkaerő-piaci jelenléte jelentősen megugrik a július és augusztus hónapokat is magába foglaló harmadik negyedévben.
2022 nyarán 26 ezer fővel nőtt az érintett korosztályhoz tartozó, gazdaságilag is aktív fiataloknak a száma az azt megelőző negyedévhez képest. Ennek a növekménynek durván az egyharmada a legfiatalabb, 19 évesnél nem idősebb korcsoport munkavállalóinak köszönhető, kétharmada pedig a 20-as éveik elején járó fiataloknak. Előbbiek foglalkoztatási rátája másfél, az utóbbiaké pedig körülbelül 3 százalékkal nőtt.
A legtöbben, nagyjából 58 ezren a kereskedelem és a szolgáltatások terén találtak munkát tavaly nyáron. A növekedés is itt volt a legmagasabb az azt megelőző negyedévhez képest: plusz 7000 fő talált magának munkát a nyáron ebben a szektorban – ismertette Csányi Zoltán.