Infostart.hu
eur:
386.2
usd:
332.14
bux:
0
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
SPAIN - 2021/11/16: In this photo illustration, a Revolut Visa Card is seen on a smartphone screen with a Revolut logo in the background. (Photo Illustration by Thiago Prudencio/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: Thiago Prudencio/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Az MNB a Revolut Bank használatának veszélyeire figyelmeztet

A Revolut Bank továbbra sem nyújtott be leánybanki engedélyezési kérelmet Magyarországon, így a hazai ügyfelek esetleges betétbiztosítási, fogyasztói vagy elszámolási jogvitájukat nem itthon, hanem Litvániában kell, hogy intézzék.

A Magyarországon – az intézmény szerint immár több százezer ügyféllel rendelkező – Revolut Bank határon átnyúló intézményként, nem itthoni banklicensszel működik. Eközben korábbi pénzforgalmi tevékenységet végző leányvállalata mellett immár lehetősége van – egy másik EU-tagállamban, Litvániában szerzett engedélye révén – hitelezési és betétgyűjtési tevékenység végzésére is nálunk.

A határon átnyúló bank üzleti megbízhatósági (prudenciális) és fogyasztóvédelmi felügyeletét ma a litván és nem a hazai nemzeti bank láthatja el. A Magyar Nemzeti Bankot „fogadó országbeli” felügyeletként jelenleg a fogyasztóvédelem terén is korlátozott jogosítványok illetik meg: az ügyfelek érdekét, a közjót sértő ügyben elsődlegesen a litván felügyeletnél kezdeményezhet lépést – áll a jegybank közleményében.

E helyzeten nem változtatna az sem, hogy – egyes sajtóhírek szerint – a Revolut a továbbiakban az Európai Központi Bank (EKB) engedélyével nyújtana banki szolgáltatásokat Európa-szerte.

Jelen helyzetben esetleges probléma esetén nem a hazai, hanem a (betétesenként ugyancsak maximum 100 ezer eurónyi kifizetést szavatoló) litvániai betétbiztosítási rendszer állna helyt a 18 millió Revolut ügyfél pénzéért, beleértve a hazai betéteseket. A magyarországi leánybankok esetében viszont a hazai Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) vállalja ezt a garanciát. A litvániai betétbiztosító (Deposit and Investment Insurance – DII) rendelkezésre álló vagyona jelentősen elmarad az OBA vagyonától.

Egy-egy hazai ügyfél elszámolási, fogyasztói vagy betétbiztosítási problémája esetén emellett az érintett hazai fogyasztók (a nemzetközi békéltetési eljárás mellett) alapvetően csak Litvániában – várhatóan litván vagy angol nyelven – kereshetnek majd jogorvoslatot saját ügyeik kapcsán.

Az MNB az ügyfelek védelmének érdekében ezért határozottan fenntartja azon álláspontját, hogy a Revolut Banknak minél hamarabb itthoni leánybankként, magyarországi székhellyel, tőkeerővel, s a hazai jegybank felügyelete alá tartozó intézményként kellene végeznie tevékenységét. Az MNB többszöri kezdeményezése ellenére ugyanakkor a Revolut Bank még nem indította el a hazai leánybanki engedélyezési eljárását.

Címlapról ajánljuk
A dánok és grönlandiak elkerülték a „Zelenszkij-pillanatot”

A dánok és grönlandiak elkerülték a „Zelenszkij-pillanatot”

Ahogy várható volt, nem sikerült közelíteni az álláspontokat Grönland, Dánia és az Egyesült Államok között a sziget jövőjéről szóló, radikális amerikai igények kérdésében. A dán külügyek vezetője közölte: „alapvető ellentét” van a felek között, miközben a NATO fokozza katonai jelenlétét a térségben.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Három izgalmas részvény, amit vennénk januárban

Három izgalmas részvény, amit vennénk januárban

Míg a magyar lakosság többsége még az év eleji hóból próbálta kiásni autóját, Donald Trump hiperaktív üzemmódba kapcsolt, és máris felforgatta a piacokat. Az év első Invest podcastjében megvizsgáltuk, mi fán terem az új „Trump-trade”, és kiknek érdemes közelről figyelnie a Rába és a 4iG körül zajló, hírvezérelt száguldást, ahol a hadiipari ambíciók alapjaiban írják át a befektetői várakozásokat. Megkerestük a választ arra is, hogy a réz lehet-e az évtized stratégiai nyersanyaga, és milyen eszközökön keresztül profitálhatunk a kínálati szűkületből. Végül pedig a Long/Short játékban hoztunk három részvényt, amit vennénk, és három részvényt, amit elkerülnénk januárban. A stúdióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvényelemzője és Vidovszky Áron, a Portfolio Investment Services üzletágvezetője.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×