eur:
401.42
usd:
345.45
bux:
97958.26
2025. június 24. kedd Iván
Nyitókép: Pixabay

Jó hírt kaptak a magyar női nyugdíjasok

Minden OECD-s tagországra igaz, hogy a férfiak nyugdíja meghaladja a nőkét, átlagosan a nők 26 százalékkal kevesebb nyugdíjból élnek. Magyarország kifejezetten jó helyen szerepel a nyugdíjkülönbségek tekintetében.

Az OECD friss elemzése szerint a 65 év feletti nők átlagban 26 százalékkal kisebb bevételre számíthatnak a nyugdíjrendszertől, mint a férfiak – írja a Portfolio.

Az okok között szerepel, hogy a nők kevesebb ideig tudnak félretenni különféle nyugdíj-előtakarékossági termékekben, emiatt pedig kevesebb megtakarítást halmoznak fel, elsősorban 25-44 év között. Ez az elemzés szerint összefügg a szülés miatt a karrierben bekövetkező töréssel. Kitér azonban az írás arra is, hogy a munkaerőpiacon túl a viselkedési, kulturális és társadalmi interakciók is befolyásolják a nők és férfiak döntését, amely végül a nyugdíjcélú megtakarításokban különbséghez vezet a két nem között. A nők gyakran kockázatkerülőbbek, és jellemzően kevesebbet tesznek félre nyugdíjra, mint a férfiak.

A nők világszerte kevesebb nyugdíjat kapnak, mint a férfiak. Észtországban a legalacsonyabb ez a különbség, a férfiak átlagos nyugdíjbevételének 3 százalékával marad el a nők nyugdíja, míg Japánban a legmagasabb ez a különbség 47 százalékkal.

Ilyen szempontból Magyarország a hatodik legjobban teljesítő ország a listában, az adatok szerint

nálunk a nők átlagban mintegy 15 százalékkal kapnak csak kevesebb nyugdíjat, mint a férfiak.

Ennél kisebb különbséget csak az észtek, a szlovákok, a dánok, a csehek és az izlandiak tudnak felmutatni. A legnagyobb nyugdíjkülönbséget felmutató országok között van ugyanakkor Ausztria, ahol a nők több mint 40 százalékkal kevesebb nyugdíjhoz jutnak, mint az osztrák férfiak.

A nyugdíjak közötti különbségek csökkentek az utóbbi évtizedekben, a 2000-es évek eleje óta Magyarországon nagyjából 7,5 százalékponttal). A 2000-es évek elején a 15-64 év közötti nők 48 százaléka dolgozott az OECD országok átlagában, miközben ez az arány a férfiak körében 69 százalék volt. Ez a foglalkoztatásbeli különbség az elmúlt évtizedek alatt csökkent, 2018-ban a dolgozó nők aránya azonban még mindig elmaradt a férfiakétól (50 vs 66 százalék). A teljes munkaidősök körében a nők 18 százalékkal kevesebbet kerestek 2000-ben, mint a férfiak, ez a különbség 2018-ra 13 százalékra mérséklődött átlagban.

Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×