A KÉSZ Csoport marketing- és vállalati kommunikációs igazgatója a Növekedés.hu-nak adott interjújában kiemelte, az építőipari vállalatnál elkötelezettek a magyar munkaerő és szakértelem itthon tartásában, ugyanakkor hisznek abban, hogy a gazdaság fenntartható újraindításban fontos szerepe lehet a külföldön is tapasztalt szakemberrétegnek.
Metykó Tibor arra is kitért, hogy a külföldről hazaérkezett magyar szakemberek itthon tartása érdekében egy #maradjitthon kampányt is indítottak, amely a jelek szerint beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Az igazgató szerint a számos jelentkező – a kampány első pár hetében közel ezren regisztráltak – felismerte ugyanis, hogy
külföldön sincs kolbászból a kerítés, ráadásul nemzetközi viszonylatban is versenyképes fizetést és biztonságos munkakörülményeket kínáltak nekik.
A szakember tájékoztatása szerint csak az építőipari ágazatban dolgozók közül ötezren tértek haza a járvány miatt, és a náluk regisztráltak 20 százalékát biztosan sikerülhet itthon tartani a pandémia után is. A KÉSZ Csoport adatai szerint a becsült összes most hazajött iparági munkavállaló több mint 90 százaléka fizikai munkaerő.
Az iparági adatok azt mutatják, hogy nagyjából harmincezer építőipari szakmunkás és mérnök távozott az országból 2008-óta, döntő többségük Nyugat-Európában talált munkát.
Most, a járvány miatt 15-20 százalékuk tért haza.
Arról még nincsenek pontos adatok, hogy a tartósan külföldre költözöttekre hogyan hatott a járvány, azt viszont már összegyűjtötte a Központi Statisztikai Hivatal, hogyan reagáltak az átmenetileg, csak rövid ideje külföldön dolgozók, illetve a határ mentén élő ingázók a lezárásokra – jegyzi meg a lap. Ennek alapján 2020. novembertől 2021. januárjáig terjedő időszakban a hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma huszonegyezer fővel nőtt, miközben a közfoglalkoztatottaké tízezer fővel, a magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjaié pedig harminchatezer fővel csökkent.