eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Együtt ebédel egy társaság Lisszabon egyik éttermének kerthelyiségében 2020. május 18-án, miután néhény nappal korábban megkezdődött a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások fokozatos feloldása. Kinyitottak az üzletek, kávézók, éttermek, valamint az óvodák és az iskolák egy része.
Nyitókép: MTI/EPA/LUSA/José Sena Goulao

Körvonalazódnak a vendéglátós újranyitás keretei

Az időpont az, ami még mindig a legbizonytalanabb - illetve a munkáltatók megélhetése, akik sok esetben már saját családjuk megtakarított pénzét öntik bele a vállalkozás megmentésébe.

Pozitívan értékelték a vendéglátósok, hogy a bürokratikus akadályok elhárultak az ágazati bértámogatások konkrét folyósítása elől, az ágazati vállalkozók azonban így is aggódnak a fennmaradás veszélye miatt.

Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta, örömteli a változás a folyósítás tempójában, és a korábbi elégedetlenség nem is a kormány ellen szólt, hanem az ipartestület nem is támogatta a nyitási magánakciókat, inkább tárgyalási szándékot mutatott, amit a kormány pozitívan fogadott, mindenki észlelhette, hogy a november óta tartó leállás után mostanra sokan elérkeztek tűrőképességük határára. Rámutatott, sokan már családjuk tartalékából mentették vállalkozásukat, alkalmazottjaikat.

Ezzel együtt azt is elmondta,

az eddigi intézkedések inkább a munkahelyeket, semmint a munkáltatókat mentették, és hát hat hónapja éppel "államilag vannak eltiltva" a munkától,

miközben a rezsit és a bérleti díjat fizetni kellett.

Javaslatuk szerint egy újrakezdési támogatás lenne megfelelő, ami biztosíthatná az újranyitás utáni fél évben a vállalkozók megerősödését.

Továbbá: 50 helyett 75 százalékos bértámogatást igényelnek, teljes adó- és járulékmentességgel, illetve több területen további mentességeket év végéig.

A Magyar Nemzethez eljutott tervezett "szakmai protokoll" szerint az étkezőhelyek, cukrászdák, kávézók, pizzériák, romkocsmák újranyitása után a vendégeknek és a személyzetnek is várhatóan kötelező lesz a maszk – erre készülnek a vendéglátósok is. Sőt osztrák mintára az üzletben foglalkoztatottaknak kötelezően előírnák az egészségügyi FFP2 maszkok egész napos viselését. A vendégek esetén a már korában megismert szabályt hoznák vissza, miszerint az asztalnál ülve vagy ha a vendéglátóhely más részén, például a pultnál fogyasztanak, a helyben megvásárolt étel, illetve ital elfogyasztása alatt ne kelljen a maszkot viselni, minden más esetben viszont igen. Előírnák továbbá a kézfertőtlenítő pontok kialakítást a vendégeknek elérhető módon a bejáratnál, a vendégtér minden helyiségében, illetve a mellékhelyiségekben. Az iparág szereplői azt is szeretnék, hogy amennyiben a kijárási korlátozás időtartama csökken vagy megszűnik, akkor 23 óráig lehessenek nyitva a vendéglátóhelyek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×