eur:
411.23
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) cégtáblája az V. kerületi Apáczai Csere János utca 10. szám alatt. MTVA/Bizományosi: Róka László  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: Róka László

Rengeteg gondot tárt fel a számvevőszék

Szigorú fellépés kell a nem átlátható szervezetekkel szemben - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ), miután 50 nem állami intézményfenntartónál végzett, a 2017-2019-es időszakra vonatkozó ellenőrzés tapasztalatait elemezték.

A tájékoztatás szerint

az 50 nem állami intézményfenntartó közel háromnegyede nem tudta igazolni a számukra biztosított közpénzek rendeltetésszerű, cél szerinti felhasználását.

A közleményben kiemelték, hogy az államháztartáson kívüli szervezetek mint intézményfenntartók közfeladatot látnak el, az ellátottak egy része - idősek és fogyatékkal élők - a társadalom azon csoportjába tartoznak, akik saját magukról nem tudnak gondoskodni, kiszolgáltatottak az ellátásukról gondoskodó szervezeteknek.

Az elemzésben a számvevőszék hangsúlyozza, az állam megteremtette a jogszabályi feltételeket az államháztartáson kívüli szervezetek számára az állami ellátórendszerbe való belépésre, felelősséget hárított rájuk, amit évről évre növekvő mértékű költségvetési forrással kompenzál.

Az ÁSz elemzése feltárta, hogy a vizsgált 50 nem állami humánszolgáltató közül 11 szervezet nem készített éves beszámolót, további 8 szervezet beszámolója pedig nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, nem tartották be, hogy a közpénzeket az átláthatóság elve szerint kell kezelni.

Az elemzés rámutat arra is, hogy az 50 fenntartó közel háromnegyede, azaz 36 fenntartó nem biztosította az általa kapott költségvetési támogatás felhasználásának ellenőrizhetőségét, a támogatás felhasználásáról nem vezették a jogszabályok által előírt elkülönített nyilvántartást. Az ellenőrzött fenntartók mintegy felénél - a szabályozási hiányosság miatt - a közpénzekkel való gazdálkodás során az elszámoltathatóság, átláthatóság alapvető feltételeinek kialakítása sem történt meg.

Az elemzők a fenntartói csoportokat összehasonlítva arra a következtetésre jutottak, hogy az egyházi fenntartók szabályszerűbben jártak el a kapott költségvetési támogatás felhasználása során, és nagyobb hangsúlyt fektettek az intézményeik tevékenységének ellenőrzésére is.

Az ÁSZ elemzése szerint a közpénzekkel nem átláthatóan gazdálkodó szervezetekkel szemben szigorú fellépésre van szükség, meg kell akadályozni, hogy milliárdok kerüljenek a költségvetésből kifizetésre olyan szervezeteknek, amelyek nem tudják igazolni, hogy az általuk ellátott szociális vagy köznevelési feladatra fordították a kapott támogatást.

Az Állami Számvevőszék az első negyedévben közel 200 nem állami fenntartónál folytatott - a közpénzek felhasználására vonatkozó - ellenőrzést, és szükség esetén megteszi azokat a törvény által biztosított lépéseket, amelyekkel megakadályozhatja a rendeltetésellenes, pazarló közpénzfelhasználást, és ezáltal hozzájárulhat ahhoz, hogy az ellátórendszer betöltse a társadalmi szerepét - tájékoztatott az ÁSz.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×