A múlt pénteki OPEC-döntést követően Szaúd-Arábia politikájában 180 fokos fordulat következett be, fogalmazott az InfoRádiónak Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője. Mint ismert, a közel-keleti monarchia korábban amellett volt, hogy az OPEC és a vele szövetségben álló Oroszország csökkentse a termelését, mivel azonban Moszkvát nem sikerült rábírni a tervezett másfél millió hordós napi termeléscsökkentésre, Szaúd-Arába úgy döntött, hogy a meglévő teljes kapacitását a piacra dobja. Sőt, jelentős diszkontáron kínálja kőolaját a világpiacon, ami azt vetíti előre, hogy a szaúdi termelés akár napi kétmillió hordóval is növekedhet rövid távon – jegyezte meg a szakértő.
Az olajpiac mai helyzetét tekintve megfigyelhető, hogy míg a keresleti oldalon egy egyfajta összeomlást eredményezett a koronavírus nem várt gyors terjedése, addig a kínálati oldalon a dugába dőlt megállapodás következtében mind az OPEC, mind pedig Oroszország annyi kőolajat termel, ami „kifér a csövön”, tehát a gyakorlatban
a jelentős túlkínálat egy süllyedő kereslettel szembesül, ami hatására az olajárak hétfőn már össze is omlottak,
és az esés a hét további napjain is folytatódott – idézte föl Pletser Tamás. Érdekes lehet viszont, hogy megnövekedett kínálat vajon hol fogja megtalálni a piacát.
Az elemző megjegyezte, míg a közeli határidős árak esetében jelentős mértékű csökkenés figyelhető meg, a távolabbi határidőknél ez nem tapasztalható, ami azt vetíti előre, hogy azok a szereplők, kereskedők és nagyobb államok, amelyek a most kínálat olajat meg tudják vásárolni, és képesek hosszabb időre tárolni, nagy hozamot érhetnek el.