eur:
408.45
usd:
389.57
bux:
84963.95
2025. január 27. hétfő Angelika
Matolcsy György, az MNB elnöke beszél a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által rendezett Lámfalussy Lectures Konferencián Budapesten 2020. január 20-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Az eurózóna reformját sürgette Matolcsy György

Húsz évvel az euró bevezetése után néhány alapvető feltétel még mindig nem teljesült, új párbeszédre van szükség arról, hogyan reformálják meg a valutaövezetet - emelte ki az MNB elnöke.

Az európai és globális gazdaságpolitikai gondolkodás meghatározónak számító fórumának témája a fenntartható konvergencia - mondta a jegybankelnök a budapesti Lámfalussy-konferencián, ahol az eurózóna reformját, a maastrichti kritériumok újragondolását sürgette.

Az európai közösség minden tagját az eurózóna átalakításáról szükséges párbeszéd elindítására kérte. Mint mondta, Magyarország elkészítette ezt a programot.

A jegybank elnöke szerint Magyarország 2013 óta fenntartható felzárkózási pályán van, azóta a magyar gazdaság növekedése átlagosan évi 3,8 százalék volt, ami több mint 2 százalékponttal meghaladta az eurózóna átlagát. Az egy főre eső GDP-ben jelenleg az uniós átlag 73 százalékán áll az ország, ez is folyamatos felzárkózást mutatott az utóbbi években. A felzárkózás harmadik fontos tényezője Matolcsy szerint, hogy a GDP-arányos államadósságunk 2022-re 60 százalék alá csökkenhet. A pozitív változások mellett szükségünk van új versenyképességi reformokra, amihez a nemzetközi partnerekkel is párbeszédet kell folytatni.

Húsz évvel az euró bevezetése után néhány alapvető feltétel még mindig nem teljesült, új párbeszédre van szükség arról, hogyan reformálják meg a valutaövezetet

- emelte ki az MNB elnöke. A reformokra szerinte kiváló alkalmat kínál az 1992-es Maastrichti Szerződés harmincadik évfordulója 2022-ben. A konvergenciareformhoz új párbeszéd kell az EU intézményeivel és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) is. Európában mindenki erős EU-ban érdekelt, a hosszú távon fenntartható sikeres európai gazdasághoz versenyképességre, kohézióra van szükség - tette hozzá. Az eurózóna első tíz éve sikeres volt, de a globális pénzügyi válságot követően számos problémával és megoldatlan kérdéssel szembesült - vélekedett Matolcsy György.

Peter Praet, az Európai Központi Bank igazgatóságának korábbi tagja, akit idén Lámfalussy-díjjal jutalmaztak, kiemelte: az eurózóna stratégiájának sürgős felülvizsgálatára van szükség. Idén év végére várhatóan a végére érnek a felülvizsgálatnak. A reformokkal kapcsolatban fontos, hogy legyenek határidők.

Szerinte az egyensúlytalanságok már az eurózóna első évtizedében megjelentek, talán túlságosan elhanyagolták ennek jeleit.

A monetáris politika nem tud hatékonyan működni más politikák támogatása nélkül. Azt mondta, hogy az Európai Központi Bank iránti bizalom alacsony, azzal együtt, hogy az emberek szeretik az eurót.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump protekcionizmusa gond az EU energiabiztonsága számára
Szakértő

Donald Trump protekcionizmusa gond az EU energiabiztonsága számára

Az új amerikai elnök tervei alaposan átalakíthatják a nemzetközi energiahordozók piacát. A protekcionista kereskedelmi politika alapját az amerikai cseppfolyós gáz és olaj exportja jelentheti, amellyel az európai kereskedelmi deficitet váltanák ki. Az InfoRádió a várható fejleményekről kérdezte Máthé Réka Zsuzsannát, a Nemzeti Közszolgálat Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársát, az MCC szenior kutatóját.

Kiderült, mit vállalt Brüsszel a magyar vétó elkerülése érdekében

Donald Trump új amerikai elnök megválasztása óta teljesen új geopolitikai helyzet, világpolitikai realitás van a világban, ami kedvező a magyar érdekeknek. Az elnök békét akar teremteni, de ezt az EU nem vette észre, közölte Szijjártó Péter hétfőn, az európai uniós külügyi tanács brüsszeli ülésén elhangzottakat értékelve.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.28. kedd, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Egyre durvább esés bontakozik ki a tőzsdéken az új kínai AI miatt

Egyre durvább esés bontakozik ki a tőzsdéken az új kínai AI miatt

Két dolog mozgatja ma a tőzsdéket: egyrészt Donald Trump intézkedései, az amerikai elnök a hétvégén 25 százalékos büntetővámmal fenyegette meg Kolumbiát, mivel az ország nem engedett leszállni két, migránsokat visszaszállító repülőgépet, az új büntetővámok belengetése nyomás alatt tartja világszerte a tőzsdéket. A másik nagy sztori egy új, rendkívül fejlett kínai mesterséges intelligencia modell, a DeepSeek R1, amely alaposan átalakíthatja a globális AI versenyt, a DeepSeek-el kapcsolatos optimizmus felfelé hajtotta néhány kínai tech cég árfolyamát, viszont lefelé húzta az amerikai tech szektort, élen az Nvidiával. A nagy kérdés most az, hogy az olcsó kínai AI megjelenésével indokoltak-e az amerikai tech részvények árazásai. Ezt emészti most a piac.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×