eur:
411.42
usd:
392.66
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Totális átrendeződés a világ legértékesebb cégeinél

Szárnyalások és bukások, fel- és eltűnő iparágak történetét mutatja a legértékesebb cégek ranglistájának 25 éves áttekintése.

A legértékesebb cégek toplistáiból kiderül, hogy az elmúlt évek kevés változást hoztak: az élen amerikai és kínai szoftveróriások, internetes kereskedőcégek és bankok voltak, csakúgy mint tavaly vagy tavalyelőtt. Ám képest 10 vagy 20 évvel ezelőtt egészen más iparágakat árazott be legmagasabban a piac. 1999-ben még a gigantikus telefoncégek és hardvergyártók részvényei szárnyaltak, 2004-ben viszont már az afganisztáni és iraki háborún nagyot kaszáló olajcégek domináltak - írja a Qubit.

2009-ben a recesszióba fordult japán gazdaság óriásai helyett a kínai cégek felbukkanása volt a legszembetűnőbb, de még mindig a kőolajiparban és a bankszférában keresték a legtöbb pénzt.

2014-ben már látható volt a mai tendencia:

szoftverekkel, felhőszolgáltatásokkal, okostelefonokkal foglalkozó cégek kerültek a negyedéves toplisták élére.

Az elmúlt években elképesztő tempóban robogott a gazdaság, ezt az is mutatja, hogy 2014-hez képest 2019-re majdnem megduplázódott a top vállalatok összértéke, ami 3335,2 milliárdról 6296,5 milliárd dollárra nőtt.

Fel- és eltűnő cégek

A Microsoft 1999-ben még első helyen volt, 2004-től 2014-ig a harmadik, később a negyedik helyre került, 2019-ben azonban nagyot ugorva ismét az első helyen áll (az értéke pedig öt év alatt mostanra 344,4 milliárd dollárról 1028 milliárdra nőtt).

A japán telefon- és mobilszolgáltatók (NTT DoCoMo és a Nippon Telegraph and Telephone) még a világ tíz legnagyobbjai között voltak 1999-ben, ám 2004-re teljesen eltűntek, helyüket kínai cégek vették át 2009-ben (PetroChina, ICBC, China Mobile és a China Construction Bank), és amelyek szintén eltűntek a toplistákról 2014-re.

Beszédes az Apple 2014-es első helyezése, csakúgy, mint az Amazon második helye 2019-ben. A sokáig a lista 5-6. helyére betonozott Wal-Mart idénre kiesett az első tízből.

Persze a hagyományos iparágak közül az olajipar és a bankszféra ma is termeli a pénzt, de a Johnson & Johnson vagy a Warren Buffett elnökölte Berkshire Hathaway ipari óriás is állandó szereplői az éves toplistáknak.

1999

  1. Microsoft
  2. General Electric
  3. NTT DoCoMo
  4. Cisco Systems
  5. Wal-Mart

2004

  1. General Electric
  2. Exxon Mobil
  3. Microsoft
  4. Citigroup
  5. BP

2009

  1. PetroChina
  2. Exxon Mobil
  3. ICBC
  4. Microsoft
  5. China Mobile

2014

  1. Apple Inc.
  2. Exxon Mobil
  3. Google
  4. Microsoft
  5. Berkshire Hathaway

2019

  1. Microsoft
  2. Amazon.com
  3. Apple Inc.
  4. Alphabet Inc.
  5. Facebook

(Az adatok alapjául szolgáló grafikon a Qubit.hu oldalán megtekinthető.)

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×