eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
A megújított húszezer és tízezer forintos bankjegy részlete. Magyarország ma is hivatalos fizetőeszközét, a forintot 70 évvel ezelőtt, 1946. augusztus elsején vezették be. A pengőt felváltó új pénz nevét I. Károly történelmi aranyforintjáról kapta.  MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor

Milliárdokról döntöttek, jó hírt kaptak a bankok

A megismételt eljárásban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a korábbi 9,5 milliárd forintról közel 5 milliárd forintra csökkentette a vezető kereskedelmi bankokra a devizahitelek végtörlesztésének 2011. végi - 2012. eleji korlátozásáért kirótt bírságot - közölte a GVH.

A GVH még 2011-ben indította az eljárást tizenhárom kereskedelmi bankkal szemben a deviza alapú jelzáloghitelek fix árfolyamon történő végtörlesztésének korlátozása miatt. A GVH 2013. november 19-i határozatában megállapította, hogy a bankok e lépése versenykorlátozó, összehangolt stratégia volt, amelyben üzleti titoknak minősülő információkat is megosztottak egymással.

A bankok többsége megtámadta a GVH határozatát, a Kúria 2016. december 13-án kelt ítéletében a versenyhatóságnak adott igazat abban, hogy a bankok összehangolták stratégiáikat, ám a bírság összege miatt új eljárásra utasította a GVH-t nyolc pénzintézet vonatkozásában.

Az új eljárásban a Budapest Bankra, a CIB-re, az Erste Bankra, a K&H-ra, az MKB-ra, az OTP Bankra, a Raiffeisenre, az UniCredit Bankra kirótt bírságok együttes összege mintegy 5 milliárd forintra csökkent.

  • A legnagyobb mértékben az OTP-re kiszabott bírságot csökkentette a versenyhivatal 3,922 milliárdról 1,435 milliárd forintra,
  • az Erste bírsága 1,725 milliárdról 900 millióra,
  • a K&H Banké 983 millióról 780 millióra,
  • a CIB-é 835,4 millióról 460 millióra,
  • az MKB-é 783 millióról 405 millióra,
  • a Raiffeisené 583 millióról 465 millióra,
  • az Unicredité 306 millióról 185 millióra,
  • a Budapest Bankké 283,5 millióról 275 millióra

csökkent.

A bírságok csökkenésének egyik fő oka, hogy - tekintettel a Kúria ítéletére - a megismételt eljárásban a GVH a bírság alapjának a végtörleszthető devizahiteleken a jogsértés időszakában elért bevételek arányos részét tekintette, míg az alapeljárásban a teljes jelzáloghitel-állományon realizált bevételek arányos részét vették alapul, ez magában foglalta az összes forint és devizaalapú jelzáloghitelt.

Hozzáfűzték: további csökkenést eredményezett, hogy az eredeti eljárásban a GVH súlyosító körülménynek tekintette a bankok többségének korábban elkövetett versenyjogsértését. Ezt a körülményt a mostani eljárásban azért nem értékelte a GVH súlyosító tényezőként, mert a Kúria előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményezett az Európai Unió Bírósága előtt - olvasható a GVH közleményében.

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×