A tavaszi és nyári időszakban jelentősen megugrik a kárbejelentések száma, így a nyaralókra kötött lakásbiztosításoknál is szezonalitás látható - közölte Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs vezetője.
Mint mondta: a nyaralókat csak az év bizonyos szakaszában használják a tulajdonosok, az év fennmaradó részében üresen állnak, ezt nevezzük lakatlansági kockázatnak, amelyből adódóan a tulajdonos csak később veszi észre, ha kár keletkezik a lakásában. A biztosítók a lakásbiztosításokhoz hasonló fedezetet kínálnak a nyaralókra.
Több a viharkár, mint a betörés
a betörések okozta károk nem érik el az összes kárbejelentés tíz százalékát sem. Sokkal inkább jellemzőek a téli fagy, illetve a nyári viharszezon okozta károk.
Míg például az állandóan lakott ingatlanoknál a káresetek mindössze 30-40 százaléka származik vízkárból, addig a nyaralók tekintetében ez az arány már a 90 százalékot is megközelíti, köszönhetően főként a nem megfelelő téliesítésnek - írja a MABISZ.
A Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával létrejött Prevenciós Bűnözés-Statisztikai Adattár (PRE-STAT) webes térinformatikai alkalmazásából például kiderül, hogy
Somogy megye Siófoki járásában 2010 és 2017 között minden évben a nyári hónapokban tetőzött a lakásbetörések száma, átlagosan havi 60 esettel.
Ezzel szemben a megyeszékhelyen, Kaposváron novemberben és decemberben, vagyis a szezonalitás jól kimutatható az üdülőövezetekben - jegyezte meg a MABISZ kommunikációs vezetője.
Nyaralók biztosítása
A lakásbiztosítások hasonló fedezetet kínálnak a nyaralókra a biztosítók, de figyelembe veszik azt is, hogy ezek a biztosítások szolgáltatásaikban, díjszabásukban eltérhetnek a standard lakásbiztosításokétól. A biztosítás megkötése előtt így érdemes több ajánlatot is áttekinteni. Éves szinten néhány tízezer forintért már megfelelő védelemhez juthat az ingatlantulajdonos - mondta Lambert Gábor.