eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

A Brexit sem kergeti haza a kint élő magyarokat

A Századvég elemzése szerint az a legvalószínűbb forgatókönyv a Brexit utáni helyzetben, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió kereskedelmi és beruházási partnerség keretében folytatja tovább a gazdasági együttműködést. Kutasi Gábor, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető közgazdásza az InfoRádiónak azt mondta: olyan mértékű a bérkülönbség, hogy nem várható a kint élő magyarok hazatelepülése.

Az Európai Unió alapelvei közé sorolt négy szabadság elvéből "Nagy-Britannia mindössze a munkaerő szabad áramlását kívánja felmondani, míg az áruk, szolgáltatások és tőke szabad mozgását nem".

„Mindenképpen kockázatos Magyarország számára ez a Brexit.”

A Századvég Gazdaságkutató Zrt., vezető közgazdásza szerint Magyarország a Brexitnek kevésbé kitett országok közé tartozik, ezért az Egyesült Királyság kilépése nem lesz "kifejezetten erős hatással" rá.

A brit kilépés talán legfontosabb következménye Magyarországot illetően a közös költségvetés várható csökkenése lesz. Kutasi Gábor az InfoRádiónak nyilatkozva arról is beszélt, hogy egyelőre még kérdéses a szigetországban dolgozó magyar munkavállalók jövője, bár elvileg, akik már kint vannak, azok maradhatnak.

„Korábban, tavaly év végén végeztünk elemzéseket, hogy mi következhet be. Olyan mértékű a bérkülönbség, hogy mérhető munkaerő-visszaáramlás nem fog jelentkezni, sőt az angol font leértékelődése, ami a Brexit-népszavazás után következett be, forintbevételekben csökkentik a brit jövedelmet, de még mindig akkorák a különbségek, hogy erre sincs kilátás.”

A Kiss István, a Századvég Alapítvány vezető kutatója által is jegyzett elemzésben a szerzők arra is kitérnek, hogy Nagy-Britannia kilépésével az Európai Unió gazdasági pozíciója is gyengül a világban

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×