Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Nyitókép: Facebook/Mohos-töbör mikroklíma kutatás, ME Földrajz-Geoinformatika Intézet

Elvágták a nyarat – egy speciális helyen mínusz 10 fokot mértek Magyarországon

Zord nap nyáron? Mint a mellékelt ábra mutatja, nem lehetetlen.

A HungaroMet definíciója szerint a meteorológiai zord nap olyan nap, amikor a napi minimumhőmérséklet nem haladja meg a mínusz 10 Celsius-fokot. Ilyet regisztráltak a speciális, hideg mikroklímájáról ismert Mohos-töbörben, ahol nyáron is mindig hűvös van, de most először regisztráltak nyáron ilyen alacsony hőmérsékletet.

Mint a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézetének Mohos-töbör mikroklíma kutatását bemutató Facebook-oldal bejegyzéséből kiderül: azon túl, hogy az egész országban hűvös idő van, a rekordhoz szükséges volt még néhány időjárási körülmény, valamint a derült és szélcsendes éjszakai időjárás, és a 2022-óta üzemelő Mohos-töbör meteorológiai állomás üzemelésének negyedik évében 2 méteren meteorológiai zord napot, azaz -10 fok alatti napi minimumhőmérsékletet rögzített egy nyári hónapban, ami megerősítette azt a teóriát, hogy ez az értékküszöb kedvező körülmények között nyáron is elérhető. Ezzel egyébként a Bükk-fennsíkon található

a Mohos-töbör felülírta az idei nyár elején rögzített -8 fokos legalacsonyabb nyári hőmérséklet értékét,

amely nem hivatalos országos minimumként értelmezhető.

A szintén speciális mikroklímával rendelkező Vörösmeteor-töbörben a hétfő hajnali minimumhőmérséklet -8,1 Celsius-fok volt, ami minden idők második legalacsonyabb rögzített nyári hőmérséklete az országban.

Az eredmények úgy értelmezhetők, hogy a fennsíki mérések történetében hétfő hajnalban egy új fejezet kezdődött – derül ki az ME oldalán olvasható bejegyzésből.

Figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy

az elmúlt időszakban jogosan felerősödő érdeklődés ellenére se menjen le senki a töbrökbe, oda nem vezet kijelölt túristaút, ráadásul a Mohos-töbör és a Zsidó-rét szigorúan védett természetvédelmi terület,

melyek védelme kulcsfontosságú.

Címlapról ajánljuk
A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A XIX. századot a szén, a XX. századot az olaj, a XXI. századot pedig az áram döntheti el. Kína már nemcsak gyárakat épít gyorsabban, hanem az őket tápláló energiarendszert is, azaz erőműveket, hálózatokat, transzformátorokat. Amerika még mindig a világ legerősebb technológiai ökoszisztémája, de az AI-korszakban a zseniális algoritmus nem sokat ér, ha nincs elég olcsó és stabil energia a futtatásához. A plutóniumos atomvita visszatérése azt jelzi, hogy Washingtonban is kezdik érteni: a digitális gazdaság alapjai nagyon is analógok.

Rendkívüli intézkedés Budapesten a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt a Fővárosi Vízművek Budapesten - az 551 közkifolyó, azaz nyomós kút, és a szezonálisan működő 63 ivókút mellett - 22 ideiglenes vízosztót is üzembe helyezett.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×