eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Flat vector illustration created from paper cut elements, hand drawn doodles and textures depicting mass surveillance and thin line between privacy and security concept.
Nyitókép: DrAfter123/Getty Images

Néhány alkalmazás a vesénkbe lát - itt a legkíváncsibbak listája

A Meta alkalmazásai legnagyobb adatgyűjtők az okostelefonok 6,6 milliárdos piacán - meglepően sok mindenhez hozzáférnek "ártatlannak" kinéző alkalmazások is.

Manapság végeláthatatlan mennyiségben tölthetjük le külső fejlesztők alkalmazásait a gyári appok mellé olyan online áruházakból, mint a Play Áruház és az Apple Store, ugyanakkor ennek megvan az ára: a személyes adataink.

Ezeket arra használják fel, hogy ügyfélprofilt készítsenek rólunk, hogy aztán célzott digitális hirdetésekkel bombázzanak minket – ez a piac pedig óriásira nőtte ki magát az elmúlt évtizedben: a Statista német kutatócég adatai szerint világszerte 6,6 milliárd ember rendelkezik és használ okostelefont, ami nagyjából világ jelenlegi lakosságának a 85 százaléka - írja a player.hu.

A két appáruházból beszerezhető alkalmazások 14 különböző, hozzánk kapcsolható adathoz kérhetnek hozzáférést, például a keresési előzményekhez, a fizetési információkhoz és a helyadatainkhoz - és bizony vannak olyanok, amelyek az összes lehető adatot elszippanatják.

A TRG Datacenters megvizsgálta, hogy az Apple Store és a Play Áruház mely alkalmazásai azok, amik a legtöbb adatot gyűjtik be rólunk - az derült ki, hogy a Meta programjai messze listavezetők. A Facebook, az Instagram és a Messenger által gyűjtött információk köre kiterjed az "other data", vagyis egyéb adatok mellett

az egészségünkkel és fittségünkkel kapcsolatos, valamint bizonyos "érzékeny adatok" körére is. De a helyadatainkat, a kontaktjainkat, a keresési előzményeinket, bizonyos azonosítókat, pénzügyi információkat és a fotóink, videóink információit szinte minden alkalmazás begyűjti,

ahogy a böngészési előzményeinkhez is nagyon sok hozzáfér. Az alábbi táblázatokban számos, nálunk is sűrűn használt alkalmazás adathasználatát gyűjtötték össze.

iOS-rendszerek:

Androdios rendszerek:

A jó hír, hogy a beállításokban mi magunk is ellenőrizhetjük, hogy mihez férnek hozzá a telepített alkalmazások, illetve akár korlátozhatjuk is az appok számára elérhető adatokat.

A Meta elsősége nem meglepő annak fényében, hogy a közösségi oldalakon sokan szinte mindent megosztanak a fotóiktól kezdve például a futóalkalmazásukban rögzített eredményeiken át az általuk érdekesnek tartott honlaptartalmakig, így ezekhez az appokhoz és a bennük lévő információkhoz mind hozzáférést kapnak a közösségi alkalmazások.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×