eur:
408.04
usd:
393.33
bux:
85492.62
2025. február 2. vasárnap Aida, Karolina
A Gironde megyei tűzoltóság (SDIS 33) által közreadott képen fatörzs parázslik a délnyugat-franciaországi Landira település közelében 2022. július 19-én. A térségben egy hete pusztító két erdőtűz miatt eddig több mint 14 ezer embert kellett biztonságba vinni. A széllökések által szított lángok több mint húszezer hektár földet perzseltek fel.
Nyitókép: MTI/EPA/SDIS 33

Ördögi kör: újabb és újabb erdőtüzeket szülnek az erdőtüzek

Hatalmas mennyiségű szén-dioxid jutott Európa légkörébe a kontinensen pusztító nyári erdőtüzek miatt, ami azért is nagy probléma, mert ez hozzájárul a globális felmelegedés gyorsulásához, vagyis többek között az újabb erdőtüzekhez.

Az idén szeptember 3-ig 750 000 hektár erdő égett le Európában, ebből 508 260 hektár a nyári hónapokban. Ez két-háromszor annyi, mint 2006 és 2021 között. Németországban például 4293 hektár vált a lángok martalékává, ami majdnem kétszerese a korábban feljegyzett 2437 hektáros rekordnak – olvasható az Európai Bizottság jelentésében.

A Kopernikusz Légkör Megfigyelő Szolgálat adatai szerint az erdő- és a bozóttüzekből nagyon sok károsanyag jutott a levegőbe – mondta az InfoRádióban Szegő Judit környezetkutató. A fa égésénél elsősorban szén-dioxid keletkezik, vagyis minél több erdő válik a tűz martalékává, annál több ilyen üvegházhatású gáz kerül a levegőbe, gyorsítva azt a klímaváltozást, ami egyébként az erdőtüzek gyakoriságának a növekedését okozza, tehát ez egy spirálisan egyre növekvő probléma – fogalmazott a Levegő Munkacsoport projektvezetője. A friss fa égésekor egyéb légszennyező-, akár mérgező anyag is keletkezik, illetve például olyan korom is kerül a levegőbe, ami az Északi-sark környékén a jégre rakódva elősegíti az olvadást, gyorsítva az éghajlatváltozást.

A Kopernikusz műholdas Föld-megfigyelési programja kimutatta, hogy az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban pusztító erdő- és bozóttüzek 6,4 megatonna szén-dioxidot termeltek, ami 2007 óta a legmagasabb szint. Különösen rossz a helyzet Franciaországban és Spanyolországban. 2003 óta sehol Európában nem jutott annyi szén-dioxid a légkörbe, mint ebben a két országban idén június és augusztus között.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiderült, mi a hosszú élet titka – mi, magyarok nem állunk túl jól

Kiderült, mi a hosszú élet titka – mi, magyarok nem állunk túl jól

A nyugati vármegyékben élők születéskori várható élettartama évekkel haladja meg a keleti régiók lakosainak várható élettartamát – egyebek mellett ezt állapítja meg Magyarország első longevity (várható élettartam) térképe. Ujhelyi Nelli táplálkozáskultúra-kutató az InfoRádióban elmondta: az élettartamot befolyásoló tényezőket veszik górcső alá, hogy a jövőben tudatos életmóddal képesek legyünk növelni életéveink számát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.03. hétfő, 18:00
Szabó Balázs
a HOLD Alapkezelő vezérigazgatója
A háború lezárásáról tárgyalt Trump és Oroszország, speciális rakétával támadták Ukrajnát – háborús híreink szombaton

A háború lezárásáról tárgyalt Trump és Oroszország, speciális rakétával támadták Ukrajnát – háborús híreink szombaton

Orosz rakétacsapás érte Odessza történelmi központját, amely az UNESCO világörökségi listáján szerepel, súlyos károkat okozva több épületben és civil sérülteket hagyva maga után. Eközben Donald Trump bejelentette, hogy csapata intenzív tárgyalásokat folytat Moszkvával a háború lezárásáról, bár részleteket nem közölt. A frontvonalon továbbra is heves harcok dúlnak: Oroszország újabb területeket foglalt el Kelet-Ukrajnában, míg Kijev dróntámadásokkal válaszolt orosz ipari létesítmények ellen. A legfontosabb háborús hírek szombaton.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. február 2. 05:00
2025. február 1. 20:11
×
×
×
×