eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A Gironde megyei tűzoltóság (SDIS 33) által közreadott képen fatörzs parázslik a délnyugat-franciaországi Landira település közelében 2022. július 19-én. A térségben egy hete pusztító két erdőtűz miatt eddig több mint 14 ezer embert kellett biztonságba vinni. A széllökések által szított lángok több mint húszezer hektár földet perzseltek fel.
Nyitókép: MTI/EPA/SDIS 33

Ördögi kör: újabb és újabb erdőtüzeket szülnek az erdőtüzek

Hatalmas mennyiségű szén-dioxid jutott Európa légkörébe a kontinensen pusztító nyári erdőtüzek miatt, ami azért is nagy probléma, mert ez hozzájárul a globális felmelegedés gyorsulásához, vagyis többek között az újabb erdőtüzekhez.

Az idén szeptember 3-ig 750 000 hektár erdő égett le Európában, ebből 508 260 hektár a nyári hónapokban. Ez két-háromszor annyi, mint 2006 és 2021 között. Németországban például 4293 hektár vált a lángok martalékává, ami majdnem kétszerese a korábban feljegyzett 2437 hektáros rekordnak – olvasható az Európai Bizottság jelentésében.

A Kopernikusz Légkör Megfigyelő Szolgálat adatai szerint az erdő- és a bozóttüzekből nagyon sok károsanyag jutott a levegőbe – mondta az InfoRádióban Szegő Judit környezetkutató. A fa égésénél elsősorban szén-dioxid keletkezik, vagyis minél több erdő válik a tűz martalékává, annál több ilyen üvegházhatású gáz kerül a levegőbe, gyorsítva azt a klímaváltozást, ami egyébként az erdőtüzek gyakoriságának a növekedését okozza, tehát ez egy spirálisan egyre növekvő probléma – fogalmazott a Levegő Munkacsoport projektvezetője. A friss fa égésekor egyéb légszennyező-, akár mérgező anyag is keletkezik, illetve például olyan korom is kerül a levegőbe, ami az Északi-sark környékén a jégre rakódva elősegíti az olvadást, gyorsítva az éghajlatváltozást.

A Kopernikusz műholdas Föld-megfigyelési programja kimutatta, hogy az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban pusztító erdő- és bozóttüzek 6,4 megatonna szén-dioxidot termeltek, ami 2007 óta a legmagasabb szint. Különösen rossz a helyzet Franciaországban és Spanyolországban. 2003 óta sehol Európában nem jutott annyi szén-dioxid a légkörbe, mint ebben a két országban idén június és augusztus között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×