eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Nyitókép: Pixabay

Látványos grafikonon a legnépszerűbb gyereknevek

Gyereknap alkalmából készített a Központi Statisztikai Hivatal egy interaktív grafikont arról, hogy az elmúlt húsz évben melyek voltak az újszülötteknek adott keresztnevek közül a legnépszerűbbek. Jókora átrendeződés látszik.

Az ábra 2000-től kezdve minden évhez listázza a 25-25 legnépszerűbb lány- és fiúnevet. Alul a lejátszás gombra kattintva videóként végignézhető, a jobbra-balra és a fel-le billentyűzetgombokkal pedig lépkedni lehet az egyes évek között. A fiú- és lánynevek között fent lehet váltani - ide kell kattintani a grafikonért.

A KSH összegzéséből kiderül: Az ezredforduló után az újszülött kislányoknak a leggyakrabban a Viktória, majd az Anna nevet adták szüleik, de 2011 óta töretlenül a Hanna név áll az első helyen. A kisfiúknál 2001-től folyamatosan a Bence vezet, és 2003 óta kitartóan követi a Máté keresztnév.

Érdekesség a lejátszást végignézve, hogy a lányoknál sokkal több név "fordul meg" a top25-ben a 20 év alatt, míg a fiúknál sokkal kisebb a fel- és lekerülés a grafikonon, vagyis jóval több kisfiú kapja a 25 legnépszerűbb fiúnevet, mint ahány lány kapja a 25 legnépszerűbb lánynevet.

A Velvet mindehhez hozzáteszi, hogy a lányoknál a Jázmin név 2004-ben jelent meg a listán, 2009-10-ben két évig a legnépszerűbb volt, 2016-ig volt benne a top3-ban, azóta csökken a népszerűsége. A fiúknál 2000-ben még a Dániel név volt a legnépszerűbb, ez volt az utolsó év, hogy nem a Bence vezetett. A Dánielek azóta is folyamatosan benne vannak a top10-ben.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×