eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Itt az évtizedes háztartási rejtély megoldása: ide kell dobni az italos kartondobozokat

Míg a hullámkarton szelektív gyűjtése rekordot dönt az Európai Unióban és Magyarországon is 50 százaléka újrahasznosított, addig az italos karton visszagyűjtése fele olyan jól teljesít.

A hullámkarton akár huszonötször is újrafelhasználható és biocsomagolásnak számít, mert búzakeményítővel ragasztják össze benne a papírrétegeket. Miklós Zsolt, a Rondo Hullámkartongyártó Kft. ügyvezető igazgatója az InfoRádióban elmondta az Európai Unióban a hullámkarton visszagyűjtése rekordot döntött az elmúlt években.

"Az EU 28 országában a hullámkarton-csomagolóanyagok újrahasznosítási aránya elérte a 85,8 százalékot, ez a valaha mért legnagyobb arány. Sajnos Magyarországon nem ennyire szépek a számok,

az ágazatban dolgozó szakemberek körülbelül 50 százalékra teszik."

Az utóbbi évben az italos karton szelektív visszagyűjtése is lendületet kapott Magyarországon, idén a 23 százalékos újrahasznosítási rátát is elérheti, de még így is jóval elmarad a hullámkarton újrahasznosításától. Ennek okait Baka Éva, az Italos Karton Egyesülés elnöke világította meg az InfoRádióban.

"Több komponensből áll: 60-70 százalékban papírból, van benne egy kicsi műanyag és egy pici alumínium. És akkor ott állnak az emberek a gyűjtőedény előtt tanácstalanul, hogy hová is dobják. Ebből kifolyólag a szemétben landol, tehát a legrosszabb helyen.

Vidéken mindenhol a sárga gyűjtőedényekbe vagy abba, ahová a műanyag kerül, oda kell bedobni ezeket, míg Budapesten a papírral együtt gyűjtik, vagyis a kék edényben."

A legjobban teljesítő visszagyűjtött anyag tehát a hullámpapír, ezt 78 százalékkal a a fém és 74 százalékkal az üveg követi az Európai Unióban. A sereghajtó a műanyag ennek csak 42 százalékát hasznosítják újra. A szelektív gyűjtés területén a tagállamok rangsorában Magyarország nem szerepel előkelő helyen – tette hozzá Miklós Zsolt.

"Magyarországon az általános újrahasznosítási ráta 35 százalék. Ez nem áll előkelő helyen, ugyanis az Európai Bizottság kitűzött egy célt, hogy 2020-ra 50 százalékos arányt el kell érniük a tagországoknak.

2021-től az Európai Uniónak, így Magyarországnak is fel kell készülnie az eldobható műanyag nélküli világra: tiltólistára kerül majd többek között a műanyagból készült szívószál, vattapálcika, tányér, evőeszköz és a kávékeverő is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×