A berlini intézményben úgy tudják, hogy a legnagyobb emberszabású majom két legidősebb ismert példánya a náluk élő Fatou, egy 59 éves nőstény és az amerikai Arkansas állam egyik állatkertjének lakója, a hasonló korú Trudy.
Feltételezések szerint mindkét gorilla 1957-ben született, de pontos születési dátumuk nem ismert, mert mindketten a vadonban jöttek világra.
Fatou 1959-ben került a berlini állatkertbe, amikor kétévesre becsülték a korát. A kisgorillát egy matróz hozta magával Nyugat-Afrikából Európába, és készpénz helyett fizetett vele egy marseille-i kocsmában.
A berlini zoo orvosa szerint könnyen meglehet, hogy Fatou még annál is idősebb, mint eddig vélték.
Az Ohio állambeli Columbus állatkertjében keddre virradóra múlt ki álmában 60 évesen a Colo nevű nőstény, a világ első, állatkertben született gorillája. Két évtizeddel élt tovább, mint általában a fogságban lévő gorillák.
"Colo a gorillák nagykövete volt, arra ösztönözte az embereket, hogy tudjanak meg többet a súlyosan veszélyeztetett fajokról, és a természetes élőhelyükön élő gorillák védelmére motiválta őket" - írta közleményében Tom Stalf, az állatkert igazgatója.
Colo 1956. december 22-én született. Három kölyköt hozott világra, 16-szoros nagymama, 12-szeres dédnagymama és háromszoros üknagymama volt.
Az Egyesült Államokban ebben a hónapban már a harmadik nyugati síkvidéki gorilla pusztult el. Január 6-án egy Bebac nevű 32 éves szívbeteg hím halt meg a clevelandi állatkertben, ezen a héten, szerdán pedig elpusztult a Miami állatkert "gorillanagyasszonya", a 49 éves Josephine, a cincinnati állatkertben tavaly lelőtt Harambe nagymamája.
Josephine először 1984-ben vonta magára a figyelmet azzal, hogy világra hozta a miami állatkertben született első gorillát. 2009-ben ritka szürkehályogműtétet hajtottak végre rajta: mesterséges emberi szemlencse beültetésével adták vissza a látását.
Josephine elsőszülött kölyke, Moja, jelenleg egy texasi állatkert lakója volt az apja a világszerte ismertté vált Harambénak, annak a 17 éves hímnek, amelyet a cincinnati állatkertben tavaly májusban lőttek agyon, mert egy négyéves kisfiú beleesett a kifutója körüli vizesárokba, és az őrség a gyermek életét féltette.
Az amerikai állatkertekben mintegy 350 gorillát tartanak fogságban, vadon 150-250 ezer nyugati síkvidéki gorilla élhet.