Infostart.hu
eur:
353.98
usd:
311.25
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
A Budapesti Corvinus Egyetem épülete, Fővám tér.
Nyitókép: Budapesti Corvinus Egyetem

Ólomszennyezést észleltek a Corvinus Egyetem vizében, teljes körű ellenőrzést végeznek

Az egyetem összes épületében elvégzik a szükséges vízminőség ellenőrzést, valamint az intézmény ingyenesen biztosítja a vérvizsgálatot azoknak a polgárainak, akik ezt igénylik.

A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Fővám téri főépületében tizenhat ponton végeztek vízminőség-ellenőrzéseket, aminek során hét esetben határérték feletti ólomszennyezést találtak – közölte az egyetem a 24.hu megkeresésére.

Az intézmény az országos tisztifőorvoshoz fordult állásfoglalásért a szennyezés egészségügyi kockázatának megismerése érdekében. Emellett ingyenes vérvizsgálatot biztosítanak azoknak az egyetemi polgároknak, akik ezt igénylik.

A lap azt követően kereste meg az intézményt, hogy eljutott hozzá egy, az üzemeltetés által küldött e-mail, amely szerint a főépület vízhálózatát érintő kivitelezési munkálatok során vízminőség-ellenőrző vizsgálatokat végeztek. A levélben az állt, hogy

a tesztek eredményei alapján az összes csaphoz kétnyelvű figyelmeztetéseket függesztettek ki arról, hogy a víz fogyasztásra nem javasolt, kézmosásra viszont használható.

Üzemen kívül helyezték az épület vízhálózatára kötött automatákat, helyettük pedig ballonos vízadagoló gépeket tesznek ki. A lapnak egy olvasó jelezte, hogy a problémát ólomszennyezés okozhatja.

Az egyetem tájékoztatása szerint az eddig említett intézkedéseken felül partnerük segítségével elindult az extra szűrőberendezésekkel rendelkező, vezetékes hálózatról táplált vízgépek és automaták beszerzése, amik alkalmasak a nehézfém kiszűrésére is. Az épület büféje is bezárt átmenetileg.

Mint írták, a főépületben további méréseket végeznek, amelyek a vízminőségről átfogó információt adnak. Ennek két héten belül várható az eredménye. A felsőoktatási intézmény hozzátette, az eredmények megérkezéséig a főépületben dolgozó kollégák munkakörük zavartalan ellátása mellett, vezetőjükkel egyeztetve, heti több nap otthoni munkavégzésre is jogosultak lehetnek.

A Sóházban (Fővám tér 13-15.) is vettek mintát a vízből, ám ott kifogástalannak bizonyult.

Az intézmény közölte, haladéktalanul megkezdik a vízhálózat felmérését, hogy megtalálják a korszerűtlen szakaszokat, és döntsenek azok felújításáról vagy lezárásáról, megszüntetéséről.

A lezárások egy részére már pénteken sor kerül. A főépület vízvezetékrendszerének egy része az elmúlt években átfogó felújításon esett át, ugyanakkor vannak olyan felszálló vezetékszakaszok, amelyek rendkívül korszerűtlenek. A tájékoztatás szerint valószínűleg ezek a szakaszok, elöregedett vezetékrészek szennyezik a hálózat egyes szakaszait.

A vezetőség továbbá arról is döntést hozott, hogy az egyetem összes többi épületében, létesítményében is elvégzik a vízminőség ellenőrzését.  Az eredményekről be fognak számolni az egyetemi közösségnek.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×