Infostart.hu
eur:
352.23
usd:
308.28
bux:
139495.62
2026. június 23. kedd Zoltán
Kavicsok az Olad-városrész családi házas övezetében Szombathelyen 2026. április 28-án. Az útéítéshez használt zúzottkõben az egészségkárosító azbeszt jelenlétét az elkészült laboratóriumi vizsgálatok eredménye is alátámasztotta, a vizsgált mintákban az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó koncentrátumot mutattak ki.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Azbesztszennyezés: megszólalt egy magyarországi kereskedő

Egy zalaegerszegi kereskedés is forgalmazott osztrák bányákból származó, azbeszttel szennyezett kőzúzalékot, de további kereskedők és kivitelezők is érintettek lehetnek.

A Sprint Tüzép Kft. a honlapján és közösségi oldalán közleményben tudatta: a cég is „vásárolt és értékesített osztrák bányából származó kőzúzalékot, amelyről utólag merült fel a gyanú, hogy egy része azbeszttel szennyezett lehet”.

Hozzátették: az anyagot jóhiszeműen szerezték be, a beszállító bánya által kiállított teljesítményigazolások birtokában.

Kitértek arra is, hogy az ügy nem kizárólag az ő cégüket érinti, több kereskedés és kivitelező vállalkozás lehet még, amelyek szintén nem rendelkeztek tudomással az esetleges szennyezettségről.

„Jelenleg is folyamatban vannak a vizsgálatok az érintett bányákban, azonban a mai napig nem érkezett hivatalos állásfoglalás arra vonatkozóan, hogy a szennyeződés pontosan mióta állhat fenn, illetve mely szállítmányokat érintheti” – olvasható a közleményben.

Hozzátették, hogy az ügyet kiemelt felelősséggel kezelik, és minden szükséges módon együttműködnek a hatóságokkal, valamint az illetékes szervekkel. „Emellett a szükséges jogi lépések megtételét is megkezdtük”, hogy a felelősségi köröket tisztázzák – írták.

A Zala Vármegyei Kormányhivatal csütörtökön arról adott tájékoztatást, hogy több zalai településére is szállíthattak osztrák kőbányákból származó azbesztszennyezett zúzalékot, amellyel utakat, bicikliutakat és parkolókat tölthettek fel. A hivatal környezetvédelmi hatósága vizsgálja azokat helyszíneket, amelyek kapcsán felmerült, hogy az osztrák bányákból származó, szerpentinit nevű anyagot tartalmaznak.

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz-KDNP) azt közölte: a városban egy önkormányzati parkolót csütörtökön lezártak, két kőzúzalékkal burkolt utca esetében pedig sebességkorlátozást vezettek be, és tervezik a mielőbbi aszfaltozást.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új szuperhatóság „mindent látni fog és elhozza a várt eredményeket”

Magyar Péter: az új szuperhatóság „mindent látni fog és elhozza a várt eredményeket”

A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal meg fogja vizsgálni azokat a cégeket, amelyek éves árbevételének a 75 százaléka közbeszerzésekből származik – mondta a miniszterelnök hétfő este egy tévéinterjúban.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×