Infostart.hu
eur:
350.09
usd:
301.52
bux:
137392.28
2026. június 15. hétfő Jolán, Vid
Kavicsok az Olad-városrész családi házas övezetében Szombathelyen 2026. április 28-án. Az útéítéshez használt zúzottkõben az egészségkárosító azbeszt jelenlétét az elkészült laboratóriumi vizsgálatok eredménye is alátámasztotta, a vizsgált mintákban az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó koncentrátumot mutattak ki.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Azbesztszennyezés: megszólalt egy magyarországi kereskedő

Egy zalaegerszegi kereskedés is forgalmazott osztrák bányákból származó, azbeszttel szennyezett kőzúzalékot, de további kereskedők és kivitelezők is érintettek lehetnek.

A Sprint Tüzép Kft. a honlapján és közösségi oldalán közleményben tudatta: a cég is „vásárolt és értékesített osztrák bányából származó kőzúzalékot, amelyről utólag merült fel a gyanú, hogy egy része azbeszttel szennyezett lehet”.

Hozzátették: az anyagot jóhiszeműen szerezték be, a beszállító bánya által kiállított teljesítményigazolások birtokában.

Kitértek arra is, hogy az ügy nem kizárólag az ő cégüket érinti, több kereskedés és kivitelező vállalkozás lehet még, amelyek szintén nem rendelkeztek tudomással az esetleges szennyezettségről.

„Jelenleg is folyamatban vannak a vizsgálatok az érintett bányákban, azonban a mai napig nem érkezett hivatalos állásfoglalás arra vonatkozóan, hogy a szennyeződés pontosan mióta állhat fenn, illetve mely szállítmányokat érintheti” – olvasható a közleményben.

Hozzátették, hogy az ügyet kiemelt felelősséggel kezelik, és minden szükséges módon együttműködnek a hatóságokkal, valamint az illetékes szervekkel. „Emellett a szükséges jogi lépések megtételét is megkezdtük”, hogy a felelősségi köröket tisztázzák – írták.

A Zala Vármegyei Kormányhivatal csütörtökön arról adott tájékoztatást, hogy több zalai településére is szállíthattak osztrák kőbányákból származó azbesztszennyezett zúzalékot, amellyel utakat, bicikliutakat és parkolókat tölthettek fel. A hivatal környezetvédelmi hatósága vizsgálja azokat helyszíneket, amelyek kapcsán felmerült, hogy az osztrák bányákból származó, szerpentinit nevű anyagot tartalmaznak.

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz-KDNP) azt közölte: a városban egy önkormányzati parkolót csütörtökön lezártak, két kőzúzalékkal burkolt utca esetében pedig sebességkorlátozást vezettek be, és tervezik a mielőbbi aszfaltozást.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.15. hétfő, 18:00
Virág Andrea a Republikon Intézet stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
Belepiszkáltak a készpénzfelvételekbe, meg is lett az eredménye

Belepiszkáltak a készpénzfelvételekbe, meg is lett az eredménye

Az MNB legfrissebb adatai szerint 2026 első negyedévében a kártyás készpénzfelvételek száma ugyan csökkent, ám az ingyenes készpénzfelvételi limit februári megemelésének hatása már látszik: egyre nagyobb összegeket veszünk fel. Tovább folytatódott a qvik fizetések robbanásszerű térnyerése: egy év alatt hétszeresére nőtt a qvik tranzakciók száma, összértékük pedig 15-szörösére emelkedett, bár a kártyás forgalomhoz képest még mindig alacsonynak tűnhet ez a volumen. A pénzforgalmi szolgáltatók bevételei 274 milliárd forintra nőttek, a növekedés motorja a kártyaelfogadásból származó bevétel volt. A csalások terén javuló tendencia látszik, ám az első negyedévben még mindig közel 6 milliárd forintot loptak el a csalók a bankszámlákról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×