eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Panoramic view of the Szigliget mountain and the lake Balaton on BalatonfelvidĂŠk area of Hungary with vineyards wine region during autumn, near sunset, pink colors, storm coming
Nyitókép: Matyas Levente Sipos/Getty Images

Jelentős szigorítások jöhetnek a Balatonnál

Az Építési és Közlekedési Minisztérium reményei szerint a második negyedévében elfogadják a Vízparti Tervet, a Balaton-part jövőjét meghatározó kormányrendeletet. A több mint fél évtizede készülő jogszabály környezeti értékelésének társadalmi egyeztetése még folyamatban van, amivel kapcsolatban bárki megteheti az észrevételét az e-epites.hu-n – hívta fel a figyelmet a tárca kormányrendeletet előkészítő osztályának vezetője egy balatoni rendezvényen.

Borbély Sarolt minisztériumi osztályvezető a Balatoni Szövetség elnökségi ülésén tartott tájékoztató során elmondta, a Vízparti Terv tervezet környezeti értékelésének március 31-ig zajlik a társadalmasítása. Ezt követően kerül majd sor a teljes jogszabály társadalmasítására, ami várhatóan csak nyolc napig fog tartani; ekkor lehet majd szembesülni azzal, hogy a javaslatok közül mi az, ami beépült a leendő kormányrendeletbe, és mi, az ami nem. Ez lesz az utolsó lehetőség a véleménynyilvánításra a társadalom szereplői számára, az új jogszabály megszavazása előtt – olvasható a hirbalaton.hu.

Hasznosnak bizonyult, beépült javaslatok

Borbély Sarolt beszámolt arról, hogy tavaly már zajlott egyeztetés, több körben is önkormányzatokkal, cégekkel, civilekkel, intézetekkel. Akkor mintegy kétszázan éltek a véleményezés lehetőségével, aminek hatására több helyen is változott a korábbi tervezet. Az osztályvezető néhányat példaként ismertetett:

  • Az Országos Vízügyi Főigazgatóság kérésére bekerült a tervezetbe, hogy tilos a hajók tárolása a kikötőkön kívüli a tómederben. Erre részben a sok illegális, otthagyott, veszélyforrássá váló, vesztegléshez használt karók, nehezékek miatt van szükség.
  • Számos észrevétel, illetve kérés érkezett azért, hogy a parti sétányt jelöljék a közhasználatú mólókon is, amit megtettek: a kékpöttyös jelölést kapott mólószárnyak a tervben közhasználatúak.
  • A tervezők azért jelöltek szárazulatként egy-egy parti részt, mert a parti sétányt jelölni kívánták, amit néhány helyen felülvizsgáltak. Ott, ahol a még érvényben lévő korábbi szabályozás tómederként jelöli az érintett részt, visszakerült a besorolás tómeder övezetbe.
  • Jelentős módsítás, hogy a Vízparti Tervben rögzített területfelhasználás kismértékben korrigálható a helyi építési szabályokban (HÉSZ) geodéziai felmérés alapján. Ez egy kicsit rugalmasabbá, életszerűbbé teszi a tervet – az osztályvezető megfogalmazása szerint. Strandokra, zöldterületekre nem vonatkozik, mert azok területe nem csökkenhet.
  • Az osztályvezető másik koncepcionális változásnak nevezte, hogy Pomogyi Piroska nádszakértő javalatára pótolták a terv hiányosságát, és jelölték a minősített nádasokon kívüli egyéb növényzetet, vegyes vegetációt, mederben és szárazulatokon is.

A Balaton szabályozási partvonalának hossza 261 km. A tó partvonalának közel felét, 110 kilométernyi részt övez nádas. „A jó állapotú parti nádasöv biztosítása nemcsak ökológiai szempontból fontos, hanem mert a partvédelem ingyen közmunkása” – hangsúlyozta Borbély Sarolt.

Nőtt is, csökkent is a szabályozott terület

Az új Vízparti Terv hatálya az érvényben lévő régi szabályozáshoz képest 16 négyzetkilométerrel nőtt. Más területeken, ahol vasúti síneken vagy főútvonalon túlra terjedt a régi szabályozás, és ennek nem sok értelmét látták a tervezők, ott 0,3 négyzetkilométerrel csökkentették az új szabályozás kiterjedését.

„Ennek azért van jelentősége, és azért kardoskodtam amellett én is, hogy minél nagyobb területre terjedjen ki a Vízparti Terv hatálya, mert egyrészt ezeken a területeken új beépítésre szánt területet nem lehet kijelölni, másrészt a beépítettség és a beépítési magasság nem növelhető. (A TÉKA helyett a szigorúbb BATÉK-ot kell alkalmazni.) A jelenlegi beépítetlen területeket próbáljuk a jövő nemzedékei számára megőrizni” – mutatott rá az előadó.

A 30 méteres parti sávot jobban kívánják védeni

A Balaton szabályozási partvonalától legalább 30 méteres sáv beépíthetetlenül megőrzendő, az érvényes és az új szabályozás szerint is. Itt új épület nem helyezhető el, illetve a meglévő is csak 100 négyzetméter alapterületig bővíthető.

A régi rendeletben ezt a sávot sokszor 30 méteresnél keskenyebben határozták meg, ezért az új Vízparti Terv valamennyit tud rajta bővíteni – ismertette az osztályvezető.

„Bevontunk víz, erdő, tájgazdálkodási területeket is a beépítetlenül megőrzendő parti területsáv hatálya alá, illetve ott, ahol az önkormányzatok támogatásával találkoztunk, ott a zöldterületeken meg a strandokon is kijelöltük ezt” – tette hozzá.

Reagálás beérkezett kritikákra

Az osztályvezető beszélt arról is, hogy a beérkezett javaslatok szerint szükséges lenne egy egységes fogalom- és jelkulcsendszer megalkotása. „Folyamatban van a főosztályon a településtervezési szabályzat újragombolása. A minisztérium honlapján is fent van, amit most felülvizsgálunk”- reagált a felvetésre Borbély Sarolt.

Voltak akik azt sérelmezték, hogy a terv nem különbözteti meg a nagyhajós, kishajós, csónakos kikötőket. „Mi amellett tettük le a voksunkat koncepcionálisan, hogy a fejleszthető, illetve a nem fejleszthető kikötőket különböztetjük meg” – szögezte le Borbély Sarolt.

Kaptak a tervezők olyan észrevételt is, hogy a Balaton partjának meghatározása továbbra is súlytalan. „Úgy gondoljuk, hogy ennek a Vízparti Tervnek nem célja a tulajdonviszonyok rendezése, mert ez egy építésügyi szabályozás. Emellett törvényi szinten rögzített, hogy a tómeder területe nem csökkenhet. Az is ki van mondva, hogy Balatonnal kapcsolatban álló új vízfelület nem hozható létre. Tehát nem állja meg a helyét, hogy a szabályozási partvonalnak ne lenne súlya” – reagált az osztályvezető a felvetésre.

Biztatott mindenkit a véleményezésre, kérve, hogy a javaslatokat ne hagyják az utolsó pillanatra, minél előbb tegyék meg az e-epites.hu-n, vagy akár az ő hivatali telefonján (tel: 06-1 896-7760), illetve e-mail címén (sarolt.borbely@ekm.gov.hu).

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 20:10
×
×
×
×