Nyugat-Európában már több évtizede léteznek energiaközösségek. Ezekben a helyben élők egymással összefogva, közösen termelik meg és használják fel a megújuló energiákat.
Kovács Bence, a Magyar Természetvédők Szövetségének munkatársa szerint az egyik példa erre az Ecopower Belgiumban, ahol egy kis vízerőművel kezdték, és most már több mint ötvenezer háztartásnak biztosítanak villamosenergiát. Egy teljes szolgáltatást nyújtanak, részben napenergia, részben szélerőművek és vízerőművek segítségével.
Egy 2018-as uniós irányelv szerint minden tagállamban ösztönözni kell az energiaközösségek létrehozását. Kovács Bence azt mondta: ennek részeként 2021-ben Magyarországon is
elkezdődtek az első kísérleti programok, amelyek időközben ellehetetlenültek.
"Megjelentek az energiaközösségek, de a hiányzó szabályozás miatt egyelőre nem látni, hogy miként lehet olyan üzleti modellt alkotni, amely gazdaságosan fenntarthatóvá teheti ezeket az energiaközösségeket" – mondta. Hozzátette: a kísérleti projektek sem tudnak haladni, pedig azok utat mutathatnának a további források felhasználásának.
A Magyar Természetvédők Szövetsége támogatja a kormány hálózatfejlesztési-és napelemerőmű telepítési terveket, ugyanakkor
szükségesnek tartják az olyan ösztönzők beépítését is, amelyekkel a létrejövő kapacitások a helyi közösségek érdekeit szolgálják.
Kovács Bence szerint ehhez nagyon fontosak olyan beruházások, mint hogy például az okosmérőkből meg lehessen ismerni a saját fogyasztásunk görbéit, és ez alapján tudjuk, hogy mikor érdemes fogyasztanunk vagy termelnünk. Ezekhez az adatokhoz való hozzáférés egyéni és közösségi szinten is fontos lehet, mert így lehetne optimalizálni a rendszereket.
A szakértő azt mondta, a pénzügyi támogatás mellett szakmai útmutatással is segíteni kell az önszerveződést. A Magyar Természetvédők Szövetsége azért is hozta létre azt az információbázist, ahol a téma iránt érdeklődő emberek támpontokat kaphatnak a saját energiaközösségük melegalakításához.