Az Egyesült Diákfront, a noÁr, a PDSZ, a PSZ és a Tanítanék Mozgalom reggel fél nyolckor a Margit hídnál találkoztak a csütörtöki élőláncot megelőzően, hogy arról tájékoztassák a nyilvánosságot, hogyan folytatódik az oktatás helyzetét övező tiltakozási hullám, milyen irányt vesz a polgári engedetlenség, a sztrájk, illetve hogy hogyan látják az eddigi tiltakozások eredményességét.
Előzőleg közleményt is kiadtak, amelyben úgy fogalmaznak, "az elmúlt egy hónap világosan megmutatta, hogy a hatalom megtorpant a tiltakozások láttán, miközben a szolidaritás változatos megnyilvánulásait látjuk a pedagógusok, szülők és diákok körében".
A tájékoztatón Molnár Áron színész, a noÁr mozgalom alapítója közölte, a polgári engedetlenség az új sztrájk, és már nem csak a tanárok ügye a polgári engedetlenség, ehhez csatlakozniuk kell más ágazatok dolgozóinak is, például az egészségügyi dolgozóknak is.
"Ma még csak a tanárokat szedik szét, holnap már ők következnek" - tette hozzá.
Úgy fogalmazott,
öt tanár "kirakatkirúgása" után a hatalom meghátrált.
Nagy Erzsébet PDSZ-ügyvivő azt mondta, csütörtökön több ezer pedagógus teszi le a munkát pár órára vagy egész napra.
"Kiemelt nap a mai nap. A következő egységes sztrájk november 18. lesz, nagyon szeretnénk, ha azon még többen és még többen vennének részt. Azt látjuk, hogy a szülőket is arra biztatják, hogy támogassák a sztrájkot. Szerencsére olyan rosszul sikerült összerakni a törvényt, hogy vannak kiskapuk, amelyek segítségével be lehet szüntetni a munkát" - mondta.
Azt is bejelentette, az állásvesztéssel fenyegetett tanároknak ingyenes jogsegélyszolgálatot nyújt a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), közben viszont említése szerint különböző "nyomásgyakorló eszközökkel igyekeznek akadályozni a sztrájkot".
Azt is közölte,
november 7-én sztrájkegyeztetés lesz a kormány képviselőivel délután 3 órakor - Maruzsa Zoltán oktatási államtitkártól erről levelet kaptak szerda este -,
illetve ezt megelőzően parlamenti vitanapra is sor kerülhet november 2-án.
Csütörtökön Nagy Erzsébet számai szerint 33 tankerületben tartanak élőláncot.
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezete alelnöke hozzátette még, november 22-én demokráciaórákat tartanak majd, november 26-án pedig nagyszabású budapesti tüntetés lesz, hasonló az október 23-aihoz.
"Összefogtunk, folytatjuk, nem félünk" - zárta szavait.
Gosztonyi Gábor csütörtök reggel az InfoRádiónak is nyilatkozott.
"A Margit hidat fellobogóztuk. Nagyon remélem, a novemberi sztrájktárgyaláson végre konkrétumokat kapunk, nem csak a Kormányinfón tájékoztatnak minket a lépésekről, és egy menetrend is lesz, amelynek a vége egy aláírás lesz, az oktatásügy rendbetétele."
Azt is bejelentette, a sztrájkok továbbra is mennek, öt nappal előre kell bejelenteni, három nappal előtte pedig a pontos létszámot jelezni. Azért kell szerinte folyamatosan fenntartani a sztrájkot, mert "a kormány eddig a füle botját sem mozgatta".
Arról nem tudnak, miről volt szó Horváth Péter (Nemzeti Pedagógus Kar) és Novák Katalin köztársasági elnök, illetve Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter között a szerdai egyeztetések során. "Majd reméljük, elmondják, és nem titkosítják 50 évre"- jegyezte meg Gosztonyi Gábor.
A Margit híd csütörtök reggel 8-kor már tele volt, az autósok szimpátiájukról biztosítják a járdán állókat.
"Reméljük, hogy összeér a lánc, ez egy több mint egy órás rendezvény" - tette hozzá.