eur:
393.08
usd:
367.1
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke a Sándor-palotában 2020. október 28-án, miután Áder János köztársasági elnöktől átvette a kinevezését.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Elkérheti-e a munkáltató a védettségi igazolást?

Egységesítő jogalkotást sürget a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság.

Elkérheti-e a munkáltató a munkavállaló védettségi igazolását? – ezt vizsgálta meg a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság adatvédelmi szempontok alapján.

A hatóság által elkészített tájékoztató a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozó jogviszonyokra irányadó, mondta el az InfoRádiónak Péterfalvi Attila, a hatóság elnöke, emlékeztetve: hogy emellett különféle közszolgálati jogviszonyok is léteznek, illetve munkavégzésre sor kerülhet a Polgári törvénykönyv szabályai alapján is. Ezért a hatóság azt hangsúlyozza,

indokolt és szükséges, ha egységes szabályozás érvényesül, ehhez azonban jogalkotásra van szükség.

Péterfalvi Attila elmondta, a Munka törvénykönyve szerint a munkavégző személyiségi joga akkor korlátozható, ha a korlátozás a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos. A hatóságnak az az álláspontja, hogy a hivatkozott jogszabályi rendelkezések alapján munkajogi, munkavédelmi, foglalkoztatás-egészségügyi, valamint munkaszervezési célból, kockázatelemzés alapján meg kell határozni azt a személyi kört, ahol szükséges és arányos intézkedésnek minősülhet a koronavírus elleni védettség tényének a munkáltató általi megismerése.

A kockázatelemzés dönti el, hogy melyik területen dolgozó munkavállalóktól kérhetők el az oltási igazolás, tette hozzá Péterfalvi Attila. Értelemszerűen, aki home office-ban dolgozik, azt például nem lehet kötelezni védettségi igazolás bemutatására. De alapul szolgálhat, hogy ha mondjuk többen vannak egy irodában, és azoknál is indokolt lehet, akik ügyfelekkel találkoznak, hiszen ott a harmadik személy védelme, egészsége is fölmerül a kockázatelemzésnél – magyarázta.

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke hangsúlyozta: a munkáltató csak a védettség tényét és időtartamát ismerheti meg. Az igazolvány bemutatását kérheti, de le nem másolhatja.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×