Már 60 ezer fölött jár az ismert, aktív fertőzöttek száma Magyarországon, a 4417 kórházban ápolt közül 313-an vannak lélegeztetőgépen. Hetven elhunyt egyetlen nap alatt - ennyi még nem volt. Volt tehát miről beszélnie hétfőn is az operatív törzsnek.
A napi adatokról részletesen ITT olvashat.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a tájékoztatón közölte, "exponenciális növekedésnek vagyunk tanúi", egyre nagyobb mértékben nő az új esetek száma.
"Láthatjuk azt, hogy erőteljes a járvány második hulláma, ezért nagyon fontos, hogy még szigorúbban, még következetesebben betartsuk a járványügyi intézkedéseket" - mondta. Az elhunytakkal kapcsolatban megjegyezte,
meghalt egy 28 éves férfi is az elmúlt napon.
A számok szerinte mutatják, hogy milyen jelentős teher hárul az egészségügyi intézményekre, személyzetre, az ő munkájukat ezért köszöni.
Elmondta még azt is, a szabályok követhetők, betarthatók, nem követelnek rendkívüli erőfeszítést senki részéről, még a szigorúbb maszkviselés is elviselhető terhet ró az emberekre; a szórakozó- és vendéglátóhelyeken viszont "nem a kiskapukat kell keresni".
Maszkok
"Nem egy méltó kérdés, hogy két korty között hogyan lehet levenni, felvenni a szájmaszkot" - jegyezte meg. "Ha betérünk egy szórakozóhelyre, viseljük a maszkot! Ha étkezünk, levehetjük. Akár két fogás között is tegyük fel" - magyarázta a szigorú előírásokat.
Ha egy ital mellett csak úgy üldögélünk, akkor is maszkot kell venni a vendéglátóhelyen
- tisztázta.
A maszkokról bővebben is beszélt: a hétköznapi életben a textilmaszkok és az orvosi maszkok megfelelőek - nyomatékosította. Ezek a köhögés, tüsszentés cseppjeit visszafogják,
a pamutmaszkokat 4 óránként kell cserélni.
A szelepes maszkok használatát nem ajánlja, "még kárt is csinálhatunk" vele.
"Aki tünetmentesen fertőzött és kifújja a levegőt, töményebben fújja ki a levegőbe a fertőző ágenseket" - magyarázta. Egyébként 90-99 százalékban hatékony ez a szájmaszk.
Amire még figyelmeztetett, hogy "az egyén felelősségét ne felejtsük el", a meghozott szabályokat kell betartani, ez laposíthatja el a járványgörbét.
"Ha valaki enyhe tüneteket észlel magán, és utána 1-2 nap múlva jelentkezik csak a láz, hőemelkedés, legyen kellően felelősségteljes, ne menjen közösségbe."
A rendőrség intézkedései között Gál Kristóf ORFK-szóvivő elmondta, szigorodnak a hatósági ellenőrzések.
Felhívta a figyelmét a vendéglátóhelyeknek, hogy tartassák be a szabályokat, a rendőrség itt is meg fog jelenni, akár
egy-egy intézkedés üzletbezáráshoz is vezethet.
Gál Kristóf közölte, szeptember 21. óta országosan 2363 esetben intézkedtek a rendőrök.
1830-an használják a mobilalkalmazást a házi karantén ellenőrzésére, a többi karanténban lévőt a rendőrség személyesen keresheti fel.
Kérdések - válaszok
Infostart: - A napi új fertőzöttszám mind PCR-teszt eredménye-e vagy gyorsteszt eredménye is?
- Vannak a számok között már gyorsteszteredmények is. Diagnózis felállítására használják a gyanús esetekben.
Infostart: - A napi új fertőzöttszám jelenlegi szintje mellett működik-e a kontaktkutatás?
- Persze, hogy működik, ez alapvető tevékenység. A kollégákra a nagy számok miatt egyre nagyobb feladat hárul, ezért külön köszönöm a népegészségügyi szakemberek és a rendőrség segítségét is.
InfoRádió: - Jelenleg a Covid-betegeknek hányada kerül lélegeztetőgépre, és mi határozza meg a felépülési esélyeiket?
- A kórházba kerülők 7 százaléka kerül lélegeztetőgépre. 5-10 százalék mindenütt a világban. A gépre kerülést meghatározza, a kórházba kerüléskor milyen a beteg állapota, ezért is fontos, hogy kordában tartsuk krónikus betegségeinket. Aki jó általános állapotban van, jobbak az esélyei. A Szent László Kórházba kerülők 50 százaléka lekerül a lélegeztetőgépről.
- Lesz-e még szigorítás?
- Különböző országok különböző utat járnak. Kevés nálunk a szabály, ezeket kell betartani, ezek fogják mérsékelni a járvány terjedését, ellaposítani a járványgörbét. Ha valakinek kételyei vannak, beszélgessen koronavírusból felgyógyult személlyel! Ha a családból volt már érintett, akkor jobban megérti ezt.