A favipiravir egy széles spektrumú antivirális gyógyszer, amelyet eredetileg influenza kezelésére fejlesztettek ki, ugyanakkor sikeresnek bizonyult a nyugat-nílusi láz, illetve az ebola ellen is.
A gyógyszerhatóanyagot 2014-ben engedélyezték elsőként Japánban, ez év elején pedig két klinikai vizsgálat során is alkalmazták Kínában Covid-19-fertőzött betegeknél. Ezek során
a favipiravir a vírusmentességet elérő időt 11 napról 4-re csökkentette, miközben a pácienseknél javuló tüneteket figyeltek meg.
Mérséklődött a láz, a köhögés, valamint javuló tüdőfunkciókról számoltak be a szakemberek – ismertette az InfoRádiónak az MTA Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője. Fontos megfigyelés továbbá, hogy az eljárásokat kevés mellékhatás jellemezte, ennek köszönhetően jelenleg már nyolc országban vizsgálják a szert koronavírusos betegek gyógykezelésével kapcsolatban.
Keserű György Miklós arra is kitért, miután a favipiravir korábbi klinikai vizsgálatai vészhelyzeti forgatókönyv alapján valósultak meg, ám a jelenleg a világban zajló, illetve a Magyarországon is tervezett klinikai vizsgálatok során már a hagyományos protokoll szerint,
tudományos igénnyel kívánják majd bizonyítani a hatóanyag hatásosságát.
A hazai projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósul meg. Ennek első fázisa már lezárult, amely során laboratóriumi körülmények között sikerült előállítani a generikus hatóanyagot, illetve megkezdődött a méretnövelés, amit az Első Vegyi Industria Zrt. végez. A hatóanyagot a Richter Gedeon Nyrt., míg a kész terméket a Meditop Gyógyszeripari Kft. segítségével fogják előállítani. Majd ezt követően kezdődhet meg a gyógyszer kipróbálása a magyar betegeken – tette hozzá a szakember. A gyógyszerkészítmény elkészültét július végére várják a szakemberek.
A gyógyszer alkalmazásának feltétele, hogy széleskörűen bizonyítást nyerjen a hatékonysága és biztonságossága. Az erre vonatkozó adatok várhatóan az őszre már rendelkezésre fognak állni, és ezt követően kaphatnak engedélyt a széles körű kezelésekre - tette hozzá a kutatócsoport vezetője.
Végezetül kiemelte, a hazai projekt elsődlegesen a magyar lakosság ellátását és kezelését célozza, ugyanakkor, miután világszerte hiány van a készítményből, exportra is sor kerülhet.