Miután a főváros kitart a 6+2 százalékos béremelési javaslatánál, a szakszervezetek ma kollektív munkaügyi vitát kezdeményeztek a BKV vezetésénél, de a reggel 9 órakor tartott egyeztetés se vezetett eredményre a menedzsmentje és az érdekképviseletek között, utóbbiak ezután léptek – írja a Világgazdaság.
A lap szerint a vonatkozó jogszabályok értelmében a dolgozók legkorábban hét nap múlva már beszüntethetik a munkát, sőt, az egy hetes időszak alatt egy egyszeri, kétórás figyelmeztető sztrájkra is lehetőségük van az érdekképviseleteknek.
Legutóbb 2010-ben volt sztrájk a sikertelen bértárgyalások után a BKV-nál. Akkor azonban csak részleges munkabeszüntetés volt a vállalatnál, a buszos és a troli üzemág egy része nem vette fel a munkát.
Most teljes leállás jöhet, miután a három nagy szakszervezet (a BKSZSZ, a VTDSZSZ és az EKSZ) mellett szinte az összes kisebb tömörülés aláírta a kollektív munkaügyi vita megkezdésére irányuló javaslatot.
A Világgazdaság információi szerint a főváros nem enged nagyobb mozgásteret a BKV menedzsmentjének az idei bérfejlesztésre, a szakszervezetek azonban egységesen 15 százalékos emelést követelnek januárig visszamenőleg.
A BKV az InfoRádiónak elküldött közleményében hangsúlyozta, hogy a tárgyalófelek egy oldalon állnak, hiszen közös cél és törekvés a szükséges és indokolt bérfejlesztés, viszont
az érdekképviseleti követelés, valamint a munkáltatói ajánlat között több milliárdos különbség van, melynek áthidalása komoly forrásigénnyel bír.
A BKV Zrt. vezetősége azon a véleményen van, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetet, valamint a szektorra jellemző béremelési trendeket, folyamatokat figyelembe véve egy korrekt, 8 százalékos, 5,6 milliárd forint összegű béremelési ajánlatcsomagot kínál az érdekképviseletek számára.