Júniusig elejéig összesen 91 595 olyan képzést tartott nyilván a Felsőoktatási Információs Rendszer, amely esetében a hallgató sikeres záróvizsgát tett, de oklevelét nyelvvizsga hiányában még nem kapta meg - derül ki az Oktatási Hivatal adataiból.
Még mindig rendkívül sokan vannak, akik nem tudják átvenni a diplomájukat a nyelvvizsga hiánya miatt, éppen ezért a HÖOK is komolyan foglalkozik ezzel a kérdéssel - mondta az InfoRádiónak Gulyás Tibor, a HÖOK elnöke.
"A Jövőkép programunk, amely a felsőoktatási hallgatók stratégiája és programja, kifejezetten kitér erre, számos javaslatot fogalmaztunk meg a kérdés rendezése érdekében" - mondta Gulyás Tibor. Az elnök szerint a felsőoktatásnak támogatnia kell a hallgatókat abban, hogy fel tudjanak készülni a nyelvvizsgára, ezért azt javasolják, hogy ezeken a területeken történjen beavatkozás.
Diplomamentő program hasznossága
A HÖOK elnöke elmondta, a diplomamentő program eredményes, rendkívül sok embernek segített. Számokban mérve:
6363 főnek segített megszerezni a diplomáját.
Gulyás Tibor szerint fontos lenne megvizsgálni, hogy a felkészítő intézmények milyen hatékonysággal működtek, hogy az új diplomamentő program, amely 1300 embernek tud segtíséget nyújtani, még eredményesebb legyen - mondta a HÖOK elnöke.
Kormányzati együttműködés
"Nagyon komolyan és kiemelten foglalkozik a kormányzat ezzel a területtel. A középiskolások számára előírt kötelező nyelvvizsga úgyében elindult egy felmérés. Ez alapján vizsgálják majd a bevezethetőségét, illetve azt, hogy milyen beavatkozásokra van szükség a közoktatásban.
A felkészítésben kulcsfontosságú, hogy a középiskolában megfelelő alapot kapjanak a diákok"
- hangsúlyozta Gulyás Tibor. Hozzátette, hogy ez nem fogja megoldani teljesen a felsőoktatás helyzetét, hiszen van, ahol több nyelvvizsgára van szükség a diplomához.
"Ezek olyan ügyek, amelyeket mindenképp meg kell oldani ahhoz, hogy a felsőoktatási intézmények kezelni tudják az általános és a szaknyelvi felkészítést is. Mi ezt tapasztaljuk, és ezt is közvetítjük a kormányzat felé" - mondta Gulyás Tibor.
A témában az InfoRádió megkereste az Oktatási Hivatalt is, de nem kívántak nyilatkozni.