Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János

Simicskó: a honvédségnek segítenie kell a rendőrséget

Simicskó István kijelölt honvédelmi miniszter szerint a honvédségnek segítenie kell az illegális bevándorlással kapcsolatos rendőri intézkedéseket, ugyanakkor elmondta: nem ért egyet azzal, hogy a katonák éles lőszerrel lőjenek, és nincs olyan, aki ezt szeretné. Civil szervezetek, az MSZP és az Együtt is problémásnak nevezte a menekültek magyarországi ellátását, a Fidesz szerint rosszindulatúak és hamisak ezek az állítások.

A magyarok biztonságérzetének növelését tartotta az egyik alapkérdésnek a kijelölt honvédelmi miniszter, akit a parlament szakbizottságai kedden hallgattak meg. Simicskó István a honvédelmi bizottságban az "új típusú népvándorlás" megállítása mellett foglalt állást, és egyetértett azzal, hogy a honvédségnek védenie, erősítenie, segítenie kell az illegális bevándorlással összefüggő rendőri intézkedéseket.

Arra a felvetésre, hogy a katonák éles lőszerrel lőhetnek-e, azt felelte, ezzel nem ért egyet és nincs olyan, aki ezt szeretné. Mint mondta, arányosságra, mértékletességre van szükség és ez a témával összefüggő jogszabálytervezetben is tetten érhető. A miniszteri posztra a honvédelmi és rendészeti, valamint a nemzetbiztonsági bizottság is alkalmasnak ítélte a politikust.

Fidesz szerint rosszindulatúak és hamisak azok az állítások, amelyek szerint Magyarországon nem megfelelő színvonalú a migránsok ellátása. Aki törvénytisztelő módon bemegy a számára kijelölt befogadóállomásra, teljes ellátást kap: élelmet, szállást, orvosi segítséget.

Aki azonban megtagadja az együttműködést a magyar hatóságokkal, nem hajlandó bemenni a kijelölt létesítménybe, nem hajlandó regisztrációnak alávetni magát, arról a magyar állam nem tud gondoskodni - fűzte hozzá a Fidesz.

Az MSZP szerint a kormány továbbra sem biztosít megfelelő ellátást a menekülteknek, mert vagy képtelen rá, vagy nem akarja megelőzni a keddihez hasonló helyzeteket, amikor migránsok egy csoportja kitört a röszkei gyűjtőpontról.

Harangozó Tamás, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának szocialista alelnöke a helyszínen tett látogatását követően az MTI-nek azt mondta: a kialakult káosz szerinte nem a rendőrökön és a helyi hatóságokon múlik, megfelelő infrastruktúra, felszerelés és kapacitás, valamint buszok biztosítása esetén el tudnák látni a feladatot.

Szelényi Zsuzsa, az Együtt politikusa szerint rendkívül problémás a menekültek ellátása, a kormány nem tudja biztosítani számukra az emberséges körülményeket és garantálni a biztonságukat.

A független országgyűlési képviselő a röszkei hangárban és a rendőrségi gyűjtőponton tett látogatása után tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a helyi hatóságok minden erőfeszítésük ellenére csak nagyjából tudnak eleget tenni feladataiknak.

Huszonkét civil szervezet közös nyilatkozatában arra kérte a kormányt, hogy kezelje humánusan a menekültválságot, és a menekültek kriminalizálása helyett nyújtson "valódi segítséget". Nyilatkozatukban - amelyet egyebek mellett a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda és a Társaság a Szabadságjogokért is aláírt - az áll: az, hogy a menekültügyi helyzet kezelése nem csak a kormányon múlik, nem ad felmentést a segítségnyújtás erkölcsi felelőssége alól.

Közben kora délután migránsok egy csoportja elhagyta a röszkei Dugonyi úton kialakított rendőrségi gyűjtőpontot. A bevándorlók a rendőrségi sorfalat áttörve a szántóföldön keresztül az 5-ös út felé szaladtak, voltak közöttük kisgyerekes családok is. A migránsok délután megállapodtak a rendőrökkel és buszokra szálltak, amelyek közül kettő Kiskunhalasra, egy Békéscsabára indult.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek azt mondta: "rendkívül álszent és tisztességtelen", hogy miközben Magyarország választ keres az EU-ra nehezedő egyik legnagyobb kihívásra, egyes nyugati politikusok pénzügyi támogatások megvonásával fenyegetőznek.

Hangsúlyozta: a határok nyitottsága Európában nem a határsértések korlátlan lehetőségét jelenti. Magyarország minden európai uniós követelménynek megfelel, és nagyon furcsának tartja, hogy azért bírálják, mert a schengeni és a dublini jogszabályok teljes betartásával jár el.

Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára levélben szólította fel az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosát, hogy tartózkodjon Magyarország bírálatától, közzétett egy bejegyzést, amelyben mély sajnálkozását fejezte ki a magyar kormány menekültekkel kapcsolatos hozzáállása miatt.

Az év eleje óta 157 746 migráns nyújtott be menedékkérelmet a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalhoz (BÁH), és kedden újabb 1154 embert regisztráltak - közölte Budapesten a BÁH főigazgató-helyettese. Kiss Attila elmondta: jelenleg 2832 migráns tartózkodik a BÁH befogadóintézményeiben és az intézmények kapacitását - igény szerint - folyamatosan bővítik. Vagyis mindenkit elhelyeznek és ellátnak, aki igényt tart erre - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Törvények, viták, pénzbüntetések – ez történt az Országgyűlésben 2025-ben

Törvények, viták, pénzbüntetések – ez történt az Országgyűlésben 2025-ben

Az Országgyűlés 2025-ben is sok szenvedélyes vitát folytatott le és számos fontos jogszabályt alkotott meg, amelyekről – a napirend előtti felszólalásokról, az interpellációkról, a kérdésekről, az azonnali kérdésekről, az általános vitákról, a határozathozatalokról és a bizottsági ülésekről – év közben részletesen beszámolt az InfoRádió, most a leglényegesebb idei parlamenti történéseket és döntéseket idézi fel ez az összeállítás.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 27. 05:00
×
×
×
×