A sakk a kreatív elmék játéka és úgy tűnik a tálibok sem nélkülözik a kreativitást – már amikor arról van szó, hogy miféle tilalmakkal sújtsák Afganisztán sokat szenvedett lakosságát.
A vallási fundamentalisták – akik nemrég elégedetten vették tudomásul, hogy Moszkva levette őket a tiltott szervezetek listájáról – most sajátos és némileg váratlan, de őket ismerve már nem meglepő „vezércsellel” álltak elő:
betiltották a sakkot.
Az Egyesült Államok és más nyugati szövetségesek által addig támogatott afgán kormány 2021-es bukása és a cunami-szerűen gyors hatalomátvétel után a tálibok hozzáláttak, hogy módszeresen leépítsék az afgánok jogait.
The Taliban-led interim administration in Afghanistan has officially prohibited chess, labelling it "haram" according to their interpretation of Islamic law. pic.twitter.com/K7xjtgUFyq
— Sozoo Today (@SozooToday) May 12, 2025
Fokozatosan szinte minden szórakozás erkölcstelenné vált
Az egyik irány a szórakozás és szabadidős tevékenységek korlátozása – például a nők joga, hogy fitnesz-termekbe járjanak vagy sportoljanak – volt.
Jött a zene tilalma és az „erkölcsi züllést okozó” hangszerek elégetése.
„Haram” – tiltottak lettek a videojátékok és a külföldi filmek is.
És most, az „iszlámtól idegen” tevékenységek listájára felkerült a sakk is és feloszlatták az Afgán Sakkszövetséget.
Taliban Declares Chess Haram
— Gennady Simanovsky (@GennadySimanovs) May 10, 2025
The Ministry for the Promotion of Virtue and Prevention of Vice (there is such a department in Afghanistan) has banned chess and closed the chess federation.?
These people are a parody of Islam, no one is causing as much harm to Muslims as they are pic.twitter.com/2zN7gUKmbP
Mi a baj a sakkal?
A tálib Testnevelési és Sportügyi Általános Igazgatóság szóvője elmondta, hogy a sakk a sárija törvények alapján került tilalmi listára – vallási kommentátorok szerint azért, mert mert összefüggésbe hozzák a szerencsejátékkal.
A sakkozás úgymond kényszeres gondolatokhoz és a vallási feladatoktól való elforduláshoz vezethet.
Keserűen ironikus, hogy egy olyan dolgot nyilvánítottak az iszlámot sértőnek, amely a Közel-Keletről, az arab- és perzsa kultúrából érkezett.
A tálib erkölcsi törvények szerint azonban a sakk szerencsejáték és mindenféle szerencsejáték tilos.
"Kiveszhet a sakk Afganisztánból"
A Daily Star szerint a tilalomra akkor derült fény, amikor sakkozók tornákhoz szerettek volna támogatást kérni a tálib sportminisztériumtól.
A hivatalnokok „nem csak, hogy nemet mondtak, hanem totális tilalmat hirdettek a játékra – bár erről nem adtak ki hivatalos közleményt”.
Az Afgán Sakkszövetség elnökhelyettese ezután kétségbeesetten azt mondta, hogy „teljességgel eltűnhet a sakk a közéletből”.
Maguk a tálib illetékesek a sakk „felfüggesztéséről” beszéltek, amíg "állást nem foglalnak arról, hogy tényleg szerencsejáték-e",
miközben sok más muszlim országban népszerű és Afganisztánban a kevés legális szórakozási lehetőség egyike volt.
(A tálibok törvényei szerint, aki hazárdjátékra adja a fejét, azt megbírságolhatják, börtönbe vethetik vagy akár meg is korbácsolhatják és meg is csonkíthatják. Az Afghan Witness nevű jogvédő projekt szerint évente körülbelül 400 ember részesül fizikai fenyítésben - az esetek egy részében szerencsejáték miatt).
Afghanistan: Taliban flogs people in soccer stadium for ‘adultery, robbery and gay sex’ https://t.co/SeKZOItBRw pic.twitter.com/tTIBsg3I8X
— Robert Spencer (@jihadwatchRS) November 27, 2022
A hírt a szerencsejátékkal foglalkozó portálok, így a Gambling Industry News is felkapták és ez az oldal megjegyezte: más térségekhez képest a Közel-Keleten eddig sem volt népszerű a szerencsejáték.
A Tálib Erkölcsrendészeti Minisztérium közölte, hogy idén januárban hat férfit tartóztattak le szerencsejáték gyanújával, de óvadék ellenében szabadlábra helyezték őket.
A tálibok betiltották a kriptovaluták kereskedelmét is, mivel ezeket is a fogadásokkal hozzák összefüggésbe, mert nagyobb fokú anonimitást biztosítanak a felhasználóknak. (Bár becslések szerint az afgánoknak csak 7-10 százaléka fér hozzá az internethez).
Úgy tűnik, Afganisztánban a legnagyobb hazárdjáték éppen az, amikor valaki szerencsejátékra adja a fejét.