Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska
JD Vance amerikai alelnök (b2) megbeszélést folytat Frank-Walter Steinmeier német elnökkel és Annalena Baerbock német külügyminiszterrel a nemzetközi biztonságpolitikai konferencia mentén tartott találkozójukon Münchenben 2025. február 14-én. A 61. alkalommal megrendezett biztonságpolitikai tanácskozás február 16-án zárul.
Nyitókép: MTI/AP/Matthias Schrader

Washington elmozdulást akar az amerikai-indiai-orosz háromszögben

„Sötét idők jöhetnek az emberiségre, ha India és az Egyesült Államok nem működnek együtt” – erre figyelmeztetett J. D. Vance hivatalos indiai látogatásán. Az amerikai alelnök az energiabiztonságról és a fegyverszállításokról folytat tárgyalásokat.

A Trump-kormányzat villámgyorsan mély részvétét fejezte ki Indiának azután, hogy kedden érkezett a hír: kasmíri szélsőségesek 20 belföldi turistát mészároltak le a vitatott hovatartozású tartományban. Ez is jelzi, hogy a hatalmas ország – amelyet a világ legnagyobb demokráciájának is szeretnek nevezni – mennyire fontos helyet foglal el az amerikai geopolitikai stratégiában.

Nyomatékot adnak a héten Indiába látogatott J. D. Vance alelnök szavai is: ha a két ország nem működik együtt, akkor „nagyon sötét idők elé nézhet az egész emberiség”.

Együttműködés alatt azt is értette, hogy India vásároljon több amerikai energiahordozót és fegyvert.

Ez egy olyan pont, ahol a bírálók szerint „Putyin zsebében lévő Trump” érdekei ütköznek az oroszok érdekeivel.

India ugyanis fontos vásárlója az orosz kőolajnak és fegyvereknek, aláásva az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciók hatékonyságát. A Trump-kormányzattal szembeni bírálatok ellenére (azaz, hogy kész Moszkva tervét jóváhagyni Ukrajnában és feloldani a szankciókat ellene), Indiában éppenséggel az oroszok gazdasági érdekeit sértené.

J. D. Vance, akit Narendra Modi indiai miniszterelnök fogadott, arról is beszélt, hogy „előrelépés történt” és feloldják a Fehér Ház által Indiával szemben bevezetett 26 százalékos védővámokat.

Az útnak sajátos ízt ad az, hogy J. D. Vance felesége, Usha szülei Indiából vándoroltak ki az Egyesült Államokba. A pár és gyerekeik egy fotó erejéig együtt pózoltak Modi miniszterelnökkel. A vendég nem fukarkodva a méltatással „különleges embernek” és „kemény tárgyalófélnek” nevezte az indiai kormányfőt.

Közben a szobában a mondás szerint a nevén nem nevezett elefánt – vagy talán jobb hasonlattal a sárkány – egyértelműen Kína, amely nemcsak az Egyesült Államok, de India geopolitikai riválisa is. A szoros amerikai-indiai viszony megóvná az indiai-csendesóceáni térséget „azoktól az ellenséges hatalmaktól, amelyek ott dominálni akarnak” – mondta Vance.

Az Egyesült Államok „jelentős védelmi partner” státuszt adott Indiának

– emlékeztetett a londoni Times újság – és Vance azt mondta, hogy az ötödik generációs amerikai F-35-ös lopakodó harci gépek példátlan lehetőséget adnának „az önök légterének és népének védelmére”. Emellett az amerikai gyártású etanolnak nagyon örülnének az ország energiabiztonságában érdekelt indiai gazdák – tette hozzá.

„India más, mint a többi ország, ahol jártam, ahol arra törekednek, hogy másokra hasonlítsanak. Itt más a helyzet, vitalitás, a végtelen lehetőségek érzése van Indiában” – toldotta meg bókjai sorát az amerikai alelnök. Az indiaiak is különleges élményekben részesítették őket: például megáldotta a párt két elefánt, akik a Vance-házaspár fejére helyezték az ormányukat. Usha Vance közben arról beszélt egy helyi tévében, hogy a férje indiai ételeket is szokott főzni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Több milliárdnyi régi pénzt őriznek a németek, nem véletlenül

Több milliárdnyi régi pénzt őriznek a németek, nem véletlenül

Még mindig kinn van több milliárd márka az embereknél, és a Bundesbank továbbra sem válogatós, legalábbis ami a forgalomból huszonnégy évvel ezelőtt az euró által kiszorított német márka becserélését illeti. Munka akad bőven, a „régi pénz” jelentős részét a németek különböző okokból még mindig őrzik.

Szembeszállnak Donald Trumppal az EU vezető országai

Közös nyilatkozatban figyelmeztetett az eszkaláció veszélyére vasárnap az a nyolc európai ország, amely ellenzi, hogy az Egyesült Államok annektálja Grönlandot, s amelyekkel szemben Donald Trump amerikai elnök februártól 10 százalékos vámot helyezett kilátásba.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×