eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna
Business graph with arrows tending downwards
Nyitókép: peshkov/Getty Images

A recessziós félelmek miatt ismét lejtmenetben a tőzsdék

Úgy tűnik, mégsem vonultak el a felhők a tőzsdék fölül. A hétfői esés utáni kétnapos talpra állást szerdán ismét esés követte. A piacokat aggasztják ama jóslatok, hogy drámai módon megnőtt az amerikai gazdasági recesszió esélye.

A szerdai nap jól indult a Távol-Keleten és a Wall Streeten, és úgy tűnt, a tőzsdék kezdik ledolgozni a technológiai részvények vezette hétfői masszív értékvesztést. A reggeli rali azonban elpárolgott. Az S&P index 0,8 százalékponttal, a Dow Jones 0,6 százalékponttal, a Nasdaq pedig 1 százalékkal alacsonyabban zárt, mint az előző nap.

A mesterséges intelligencia sztárja, az Nvidia chipgyártó 4,4 százalékos emelkedésből produkált a nap végére 5,1 százalékos mínuszt.

A piacok immár nemcsak a túlárazott technológiai részvények, hanem ama jóslatok miatt is aggódnak, hogy drámai módon megnőtt a valószínűsége, hogy az amerikai gazdaság recesszióba zuhan. Az idén először erre 25 százalékos, majd 35 százalékos esélyt adtak. Most már az a jóslat, hogy 45 százalékos valószínűséggel jöhet a visszaesés 2025 második felében.

Mindez éreztette hatását más piacokon is. Londonban a FSTE 100 hiába mutatott fel először négy hónapja nem tapasztalt jó eredményt, csütörtökön, a nyitás után már 1,2 százalékos mínuszban volt. A párizsi és a frankfurti index is 1 százalékos esést mutatott a nyitás után. Előzőleg a korábban magukra találó ázsiai piacok is újra lefelé indultak meg – miután a hétfői nap több milliárd dollárt radírozott le a részvények értékéből.

Elemzők szerint az amerikai adatok arra utalnak, hogy a vállalkozásoknak a vártnál jóval kevesebb dolgozóra lesz szükségük „és korai jelek mutatkoznak a munkaerő leépítésére”. A múlt heti amerikai foglalkoztatási adatok szerint az amerikai gazdaság jelentősen kevesebb új állást hozott létre, mint ahogy számítottak rá. A munkanélküliségi mutató pedig három éve nem állt ilyen magasan.

Közben a tréderek arra is számítanak, hogy az amerikai Fed bank mind a három fennmaradó idei három kamatdöntése a kamatok csökkentéséről szól majd. Szeptemberre például a többség félszázalékos kamatláb-mérséklést vár. Mindez azt jelenti, hogy csökkennek az állampapírok hozamai és a befektetők a zuhanó tőzsdei részvényárak közepette a biztos befektetésnek számító állampapírok felé fordulnak.

Közben az Ukrajnán át történő orosz tranzitszállítások miatti aggodalmak közepette Európában tovább drágult a földgáz. A napokban arról érkeztek hírek, hogy az ukrán erők egy fontos gázvezeték körzetében, a kurszki körzetbe behatolva mértek csapást, orosz területen. A harcok miatt a holland határidős jegyzésben 2,6 százalékkal, közel 39 euró/megawatt órára drágult a földgáz, ami december óta a legmagasabb szint.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A hatalmi versengés színtere lett a mélytengeri bányászat, felforgathatja a világot

A hatalmi versengés színtere lett a mélytengeri bányászat, felforgathatja a világot

Ahogy a világban terjednek a szén-dioxid-kibocsátást csökkenteni hivatott zöld technológiák, az előállításukhoz szükséges kritikus fontosságú ásványok iránti igény is nő. Bányászatuk egyre drágább, lelőhelyeik pedig néhány országban koncentrálódnak, ami kockázatot jelent a globális ellátás szempontjából. Sokak szerint a megoldás a tengerek mélyén keresendő, a világ óceánjainak és tengereinek fenekén ugyanis nagy mennyiségben találhatók kritikus ásványok. A formálódó mélytengeri bányászat ezen ásványkincsek kiaknázását célozza, azonban e tevékenység megítélése – noha még el sem kezdődött – rendkívül ellentmondásos.

Romániában már több halálos áldozata van az esőzéseknek

Az ítéletidő Galac megye 19 települését érintette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×