Donald Trump nem tudja megemészteni, hogy legközelebbi szövetségese, Nagy-Britannia kész korlátozott mértékben együttműködni a fő technológiai vetélytárs, Kína egyik vezető cégével. Azt követően, hogy Trump egy telefonbeszélgetésben szabályosan üvöltözött Boris Johnson miniszterelnökkel a Huawei-ügy miatt, most egyik diplomatáján keresztül üzent.
Richard Grenell, Washington németországi nagykövete úgy fogalmazott: „Donald Trump épp most hívott az Air Force 1 gépről és utasított: tegyem világossá, hogy bármely nemzet, amely egy megbízhatatlan 5G-s beszállítót választ, lehetetlenné teszi, hogy magas szintű hírszerzési és egyéb információt osszunk meg.”
. @realDonaldTrump just called me from AF1 and instructed me to make clear that any nation who chooses to use an untrustworthy 5G vendor will jeopardize our ability to share Intelligence and information at the highest level.
— Richard Grenell (@RichardGrenell) February 16, 2020
Nagy-Britanniában, a Johnson-kormány nemrég döntött úgy, hogy ha nem is széles körű, de részleges szerepet kaphat a brit 5G-s hálózat fejlesztésében a Huawei, amelyet Washington úgy állít be, mint a kínai vezetés potenciális kémkedő eszközét, amellyel Peking a nyugatiak között megosztott hírszerzési információhoz juthat.
Ironikus módon az újabb fenyegetés egy héttel aztán hangzott el, hogy kiderült: az amerikai CIA évtizedeken át egy titkosító eszközöket gyártó cég társtulajdonosa volt, aminek nyomán hozzáfért szövetségesei titkos üzeneteihez.
Trump elnököt feldühítette az általa a brexit levezénylésében támogatott Johnson döntése, és jelentések szerint
gutaütéssel fenyegető dührohamot kapott a brit kormányfővel folytatott telefonhívás idején, majd lecsapta a kagylót.
A vita kisebbfajta diplomáciai lavinához vezetett az egymásban általában jobban megbízó és hírszerzési információt megosztó angolul beszélő nemzetek között. Johnson elhalasztotta Washingtoni útját, míg az ausztrál parlament hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottsága elhalasztotta áprilisra tervezett londoni látogatását.
Nemcsak az amerikaiak és az ausztrálok elégedetlenek,
Johnson konzervatív pártjának több képviselője is nemtetszését fejezte ki.
David Davis volt brexitügyi főtárgyaló úgy fogalmazott: „az egyetlen módja, hogy megvédjék az Egyesült Királyságot a Huawei potenciális fenyegetésétől az, hogy totálisan kitiltsák”. Julian Lewis képviselő pedig azt mondta: a Huawei „szoros kötelékben van a kínai kommunista állammal és annak mélységesen ellenséges hírszerzési ügynökségével”.
A Huawei mellett Irán kezelése és a brit kormány által tervezett digitális adó is kiverte a biztosítékot a Fehér Házban. Egy brit kormányszóvivő igyekezett elkerülni az ezt firtató kérdést: „A miniszterelnök várja, hogy ellátogathasson az Egyesült Államokba és kapcsolatban marad az elnöki adminisztrációval. Jelenleg a kormány ambíciózus hazai programjának megvalósítására összpontosít” – fogalmazott.
Most úgy tűnik, Trump üzenetét kabinetfőnöke, Mick Mulvaney ismétli majd meg, aki szerdán Londonban találkozik Johnson főtanácsadójával, Dominic Cummingsszel.
Kína közben képmutatónak nevezte az Egyesült Államokat. „Kit fenyeget a németországi nagykövet? Ki az igazi fenyegetés? Emlékezzünk, Snowden azt mondta, hogy Amerika lehallgatta Merkel kancellár telefonját” – vágott vissza a Twitteren Hua Csunjing kínai külügyi szóvivő.
Ambassador Richard Grenell tweeted on consequences of choosing an "untrustworthy" 5G vendor. Who he is threatening? Who's the real threat? Remember, Snowden said US spied on Chancellor Merkel's phone! https://t.co/P0D2pkjvZJ
— Hua Chunying 华春莹 (@SpokespersonCHN) February 17, 2020