eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Erdogan: Hollandia gyorsan megfizet ezért

Erdogan: Hollandia gyorsan megfizet ezért

Önmérsékletre intette Törökországot az Ankara és Hollandia diplomáciai vitájában először megszólaló Európai Bizottság. Ankara viszont azt mondta: szankciókat hoz a holland kormány ellen és fontolgatja az EU-val kötött migráns-visszafogadási egyezmény átgondolását.

Törökországnak „tartózkodnia kellene a helyzetet elmérgesítő megjegyzésektől” – ezt üzente Erdogan elnöknek és kormányának Federica Mogherini az unió külügyi főfelelőse és Johannes Hahn a regionális politikáért felelős biztos.

„A gyűlésekkel kapcsolatos kérdések a tagállamok hatáskörébe tartoznak” – tették hozzá, utalva arra, hogy a török vezetők az uniós országokban élő török választók előtt akarnak kampányolni az elnöki rendszerről szóló, közelgő török népszavazás előtt.

Hollandiában egy nap múlva tartanak választásokat és a török diplomáciai vita befolyással lehet a végeredményre, de úgy tűnik, Ankara nem hátrál.

„Hollandia gyorsan megfizet ezért”

– ígérte Erdogan török elnök azután, hogy a hollandok megakadályozták két török miniszter rotterdami fellépését, majd a rendőrség az utcára vonuló török származású tüntetőket karhatalmi módszerekkel, köztük kutyák bevetésével zavarta szét.

Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter, akinek a gépét a hollandok hétvégén nem engedték leszállni, hétfő este azt mondta a CNN-nek: nincs különbség a holland liberális kormány és az iszlámellenes Szabadságpárt retorikájában és politikájában.

Erdogan: Hollandia gyorsan megfizet ezért

Azt is közölte, hogy a holland kormányt büntetik majd meg: „Nem bántjuk a holland népet, nem az ő hibájuk. A holland nép Törökország barátja már 400 éve” - mondta.

Ugyanakkor azzal vádolta a holland kormányt, hogy a „nem” tábor mellett állt ki a közelgő török népszavazáson, amelyen az lesz a kérdés, hogy Erdogan elnöknek minden eddiginél szélesebb jogkört adó elnöki rendszert vezessenek-e be.

Maga Erdogan elnök azt mondta:

az Európai Emberi Jogi Bíróságra viszik a Hollandiával fennálló vitát.

Ankarai források szerint a tervezett szankciók a katonai, kulturális és technológiai együttműködés kérdéseit érinthetik.

Közben Ömer Celik EU-ügyi miniszter azt mondta: Törökországnak részben újra kéne gondolnia az EU-val a migránsok visszafogadásáról kötött tavalyi alkut.

Elemzők megjegyzik, hogy a török gazdaságnak nem kell a feszültség:

Hollandia 22 milliárd dollárral a legnagyobb közvetlen befektető Törökországban.

A hollandok 3, a törökök 3,6 milliárd dollár értékben exportálnak a másik országba. Emellett évente közel egymillió holland turista utazik Törökországba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×