Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 25. szombat Jakab, Kristóf

Teletömték Moszkvában Janukovics kalapját

Fellélegezhet az ukrán kormány, Oroszország 15 milliárd dolláros kedvezményes hitellel segíti ki és csökkenti a földgáz árát is a szomszéd számára. Putyin orosz és Janukovics ukrán elnök alkuja azonban csak tovább tüzelte a tiltakozást Kijevben.

Viktor Janukovics ukrán elnök majd' kétszer akkora, mint Vlagyimir Putyin, mégis ő ment kalappal a kezében Moszkvába.

Az orosz-ukrán elnöki csúcson meg is kapta, amit remélt: Moszkva 15 milliárd dolláros kedvezményes hitellel támogatja meg az ukrán államkasszát és további könnyítést jelent, hogy a Gazprom állami energiacég, harmadával csökkenti az Ukrajnának szállított földgáz árát.

Janukovics mindezt azzal érte el, hogy nemet mondott az Európai Unióval tervezett társulási szerződésre. A moszkvai alku azonban csak tovább tüzelte a Kijevben és más városokban tüntető, a Nyugat felé való nyitást követelő ukránok haragját.

A Lenta.ru hírportál szerint Moszkva egy hét alatt három milliárd értékű ukrán euro-kötvényt vásárol fel és a hitelért Kijev évi öt százalékos kamatot fizet majd. A pénzalapokat az orosz Nemzeti Jóléti Alapból utalják majd át Ukrajnának.

Egyelőre törvény szabályozza azt, hogy az Alapból - amelyet a kőolajtermékekből származó pénzből töltenek fel , és amelynek eredeti célja az, hogy válsághelyzetek esetén tartalékot biztosítson - csak rubel-alapú papírokba vagy 13 fejlett ország államkötvényeibe szabad befektetni. Ukrajna nincs a fejlettnek tartott államok között, ezért módosítani kell majd az Alap működésére vonatkozó szabályokat.

Nyugati tudósítók szerint Janukovics nem tárgyalt Putyinnal az oroszok által tervezett Eurázsiai Uniós tagságról, ám az alku tovább csökkenti az esélyt arra, hogy az Európai Unió közelebb vonja magához Ukrajnát. "Putyin megnyerte az Ukrajnáért folyó licitet" - írta a Financial Times. Korábban Kijev húsz milliárd eurót kért Brüsszeltől a társulási szerződés feltételeként. Putyin közölte: lépéseket tesz, hogy az ukrán termékek ismét bejuthassanak az orosz piacra. A korábbi tilalmak miatt az utóbbi két évben jelentősen visszaesett a kétoldalú kereskedelem.

Pénzügyi elemzők ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy a Moszkvai megállapodás csak egy-két évre segíti ki a megszorult ukrán államkasszát. Az Ukrajnában jelenlévő külföldi cégek nem örülnek a megállapodásnak, egyik érdekvédelmi szervezetük azért sürgette az ukrán kormányt, hogy inkább IMF-hitelért folyamodjon.

Janukovics és Putyin alkuját követően közben több tízezer tüntető gyűlt össze Kijev utcáin, azt követelve, hogy Ukrajna az EU-felé nyisson. "Janukovics feladta Ukrajna nemzeti érdekeit és függetlenségét képviselje" - mondta a sporttól a politika felé fordult pártvezér Vitalij Klicsko nehézsúlyú boxvilágbajnok.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szécsényi Gábor: megállíthatatlan a kínai autóipar, három kulcsdologban is élen járnak

Szécsényi Gábor: megállíthatatlan a kínai autóipar, három kulcsdologban is élen járnak

Az utóbbi években szinte feltartóztathatatlan fejlődésnek indult a kínai autóipar, különösen az elektromos járművek területén jelentős az előretörés. Ennek okairól az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Szécsényi Gábor, Az Autó című szaklap főszerkesztője, aki szerint kutatásban élen járnak, a gyártásuk olcsóbb, az akkumulátortechnológiában pedig óriásit léptek előre a kínaiak.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Tisza-kormány: az egészségügyi rendszernek tanulnia kell a hibákból

Tisza-kormány: az egészségügyi rendszernek tanulnia kell a hibákból

A pénteki nap is eseménydúsan telt a magyar államigazgatásban: a Paks II. Zrt. élére Ságodi Attilát nevezték ki, akitől Kapitány István miniszter a beruházás hatékony, átlátható és biztonságos megvalósítását várja. Az átvilágításokat követően menesztették a Magyar Természettudományi Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és az Iparművészeti Múzeum vezetőjét is. Az Amnesty International Magyarország azt kifogásolta, hogy az Országgyűlés a rendelkezésére álló 60 nap helyett már július 27-én megválasztaná az Alkotmánybíróság új tagját. Mindeközben hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult az előző kormány Tisza Párt állítólagos adóemelési terveiről szóló nemzeti konzultációja miatt, miután az ügyészség felülbírálta a rendőrség korábbi elutasító döntését. Cikkünk folyamatosan frissül a kormányzás szombati híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×