eur:
410.83
usd:
390.04
bux:
79298.81
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels.com

Kutatás: a mesterséges intelligencia használatával sokkal többet is lehet keresni

A százmilliós nagyságrendű, nemzetközileg végzett kutatásból kiderült, hogy akiknél elvárás, hogy MI-vel tegyék hatékonyabbá a munkájukat, akár 50 százalékkal is többet kereshetnek.

A mesterséges intelligencia által érintett ágazatokban ugrásszerűen nőtt a termelékenység, az ezt a technológiai megoldást használó állások egyre nagyobb számban jelennek meg és akár 25 százalékos bérprémiumot kínálnak – ez derült ki a PwC globális, 15 ország több mint félmilliárd álláshirdetését elemező felméréséből.

"Nagyon széles mintán végeztük ezt a felmérést, és természetesen a különböző területeken más és más eredmények születnek, de leginkább a mesterséges intelligenciára fogékony ágazatokban majdnem ötszörös termelékenységnövekedést lehet elérni az MI használatával" – mondta Kerekes Antal, a PwC technológiai tanácsadásért felelős cégtársa az InfoRádióban. Hozzátette,

szinte minden ágazatról elmondható, hogy jelentős a mesterséges intelligencia hatása, különösen a nagy termelékenység-növekedést az adatalapú-tevékenységeknél, ügyvédeknél, értékesítési- és marketing menedzsereknél, de még a pénzügyi elemzőknél is tapasztalható.

A hatékonyság növekedésével kapcsolatos eredményekről Kerekes Antal azt mondta, hogy becsléseket tudnak végezni, de 4,8-szoros növekedés volt mérhető a leginkább érintett ágazatban, vagyis az adatbáziskezelő, data engineer, IT-fejlesztő munkakörökben. Ez legfőképpen az időre vonatkozik, azaz, hogy mennyi idő alatt tudnak a szakemberek egy adott feladatot elvégezni. Mint mondta, az látszik, hogy ezekben a munkakörökben óriási támogatást nyújt a mesterséges intelligencia.

A szakember azt is megjegyezte, hogy a hatékonyságnövekedés mögött sokkal nehezebb mérni az elvégzett munka minőségét. Hipotézise szerint ilyen téren is javulás várható: sokkal konzisztensebb kódok fognak születni, és a jogászi munka során is sokkal szélesebb alapokon lehet majd az adott megállapításokat megtenni. Azaz összességében valószínűleg ennél nagyobb hatékonysági potenciál is rejlik a mesterséges intelligenciában.

A PwC technológiai tanácsadásért felelős cégtársa arról is beszélt, hogy mekkora bérprémiumot kaphatnak a mesterséges intelligenciát igénylő munkakörökben dolgozók: átlagosan 25 százalékkal kereshetnek többet azok, ahol a munkakör betöltésének feltétele az MI-vel való együttműködés képessége. Ez azokban az ágazatokban, ahol az eszköz használata a hatékonyság jelentős javulásával jár, ott a bérprémium is nagyobb.

Az IT-szektorban a többletfizetés 50 százalék körüli értéket mutat, de az ügyvédeknél is 49 százalékos a felmérés eredménye szerint.

Hangsúlyozta, hogy 500 milliós mintán végezték el a kutatást, azaz rettentő sok álláshirdetést vizsgáltak olyan országokban, ahol ezek a hirdetések törvényi szabályozásból vagy más okból kifolyólag tartalmazza a munkabértartományokat is, tehát a kínálati, hirdetési adatok valósak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Gigantikus mennyiségű energiát emészt fel a mesterséges intelligencia – Hogyan faraghatjuk le az AI környezeti lábnyomát?

Gigantikus mennyiségű energiát emészt fel a mesterséges intelligencia – Hogyan faraghatjuk le az AI környezeti lábnyomát?

A mesterségesintelligencia-technológiák térnyerése óriási lehetőségeket rejt magában, de nem szabad figyelmen kívül hagynunk az energiafogyasztásukkal járó környezeti lábnyomot. Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontjából a fenntarthatóság iránti növekvő elkötelezettség egyre fontosabbá teszi az olyan kérdések vizsgálatát, mint az AI-megoldások energiafogyasztása, a rendszerek üzemeltetésének és optimalizálásának módjainak feltérképezését, valamint a „zöld mesterséges intelligencia” kialakulóban lévő trendjének megismerését, amelynek célja az AI energiaigényének csökkentése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×