eur:
411.23
usd:
392.13
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash

Már készülődnek az újabb világjárványra, ismét oltásra lehet szükség

Az amerikai kormány 176 millió dollár támogatást adott a Modernának egy új, mRNS-alapú madárinfluenza és más influenzák elleni védőoltás kifejlesztésére. Ehhez fel fogják használni a Covid-19-járvány alatt szerzett tapasztalatokat, javítják a közegészségügyi vészhelyzetekre való gyors reagálás képességét.

A madárinfluenza jelenleg nem jelent jelentős veszélyt az emberekre, de a vírus mutálódása esetén komoly problémát okozhat. Az mRNS-technológiát alkalmazó vakcinák gyors előállítását teszik lehetővé, ami kulcsfontosságú lehet egy esetleges járvány gyors kezelésében - írja a BBC cikke nyomán a Pénzcentrum.

Az amerikai Biomedical Advanced Research and Development Authority által biztosított finanszírozás a Moderna H5N1 madárinfluenza elleni vakcinájának fejlesztését és tesztelését támogatja. A H5N1 törzs már évek óta jelen van a madarakban, és néhány esetben más állatfajokat is megfertőzött.

Fennáll a veszélye, hogy mutálódás révén a vírus könnyebben terjedhetne emberről emberre, súlyos következményeket okozva.

Eddig csupán ritka esetekben fordult elő, hogy emberek fertőződtek meg állati érintkezés révén. Az amerikai járványügy szerint az embereknél enyhe megbetegedéstől kezdve súlyos betegségig terjedhetnek a tünetek.

A Moderna 2023-ban indította el a vakcina korai tesztelését felnőtt önkénteseken, és az eredmények még 2024 folyamán várhatók, ezek fogják meghatározni a további lépéseket.

Az utóbbi időben láttak napvilágot olyan hírek, hogy ismét felütötte a fejét a madárinfluenza, ráadásul az Egyesült Államokban tehenek tejéből mutatták ki, valamint egy ember halálához is részben hozzájárult. A WHO aggodalmát fejezte ki a vírus emberekre való áterjedésére való esélyt, így azóta vizsgálatokat folytatnak, hogyan előzhető meg, hogy kirobbanjon egy újabb világjárvány.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-et ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×