eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Concept of future war and disasters. A robot with two legs and gun turrets walks the street of a city which has been destroyed. Either by war og natural disaster.
Nyitókép: mikkelwilliam Getty Images

Gyilkos robotok és robotok gyilkosai – a mesterséges intelligencia teljesen átalakítja a háborúkat

A napokban rendezték meg Washingtonban a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek második találkozóját. Az Egyesült Államokban egyre több olyan fegyver jelenik meg, amelynek vezérlését már MI segíti.

A konferencia legfontosabb célja az volt, hogy a fejlesztő cégek bemutassák a hadsereg vezetőinek a mesterséges intelligenciában (MI) rejlő óriási lehetőségeket. Sokan ugyanis még mindig attól tartanak, hogy a "gondolkodó robotok" hamarosan átvehetik az irányítást az emberektől, és saját maguk dönthetnek akár fegyverek alkalmazásáról is. Az egyik vezető amerikai szoftverfejlesztő cég igazgatója azonban igyekezett eloszlatni ezeket a félelmeket. Alex Karp a Fox News-nak adott nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy az ember még jó ideig nem lesz kihagyható a döntéshozatali láncból, mi több a fejlesztések célja is az: ne a roboté legyen az utolsó szó.

A Palantir vezérigazgatója arról beszélt, hogy a mesterséges intelligencia elsősorban a gyorsaságot jelenti. Hatalmas mennyiségű információból percek vagy akár másodpercek alatt képes kikeresni a legfontosabbakat, és azokat olyan formában az ember elé tárni, amely alapján már könnyen lehet döntést hozni. Mint mondta, az MI-fejlesztésben Kína és Oroszország is óriási fantáziát lát és már sikerült jelentős eredményeket elérniük, így ha az USA meg akarja őrizni katonai vezető szerepét, akkor nem maradhat le ebben a versenyben.

Digitally generated post-apocalyptic scene depicting a desolate urban landscape with tall buildings in ruins, overgrown vegetation and lots of rogue A.I. airborne VTOL-capable non-Humanoid UAVs (drone), featuring a devastating array of under-slung and wing-mounted lasers, missiles, and laser small cannons. 

The scene was created in AutodeskÂŽ 3ds Max 2023 with V-Ray 6 and rendered with photorealistic shaders and lighting in ChaosÂŽ Vantage with some post-production added.
Már nincs messze az, amikor a csatatereken és a levegőben robotok harcolnak drónok ellen. Forrás: Getty Images

Alex Karp azt mondta, a csendes-óceáni térségben a béke vagy háború kérdését az döntheti el, melyik szemben álló félnek van fejlettebb mesterséges intelligenciával támogatott hadereje. Példákat is sorolt a Palatir első embere. A harctéri parancsnokok számára már léteznek olyan digitális térképek, amelyeken 3D-ben láthatják nemcsak a szemben álló csapatok elhelyezkedését és fegyverzetét, hanem azt is, hogy a saját katonáik számára milyen gyorsan és mekkora mennyiségben tudnak ellátmányt, lőszert küldeni, illetve a földön zajló hadmozdulatokat a légierő hogyan képes támogatni.

De a mesterséges intelligencia sokat segíthet abban is, hogy miként tervezzenek meg egy hadjáratot. Ahogy egy régi mondás tartja: az amatőrök a stratégián vitatkoznak, míg a profik a logisztikát tervezik. Az MI támogatásával gyorsan megtalálhatók az ellátási láncokban rejlő hibák, vagy kiszúrhatók a beszállítók között azok,

amelyek alvállalkozói esetleg biztonsági kockázatokat jelenthetnek, mert mondjuk az ellenséggel is üzletelnek.

"Ma már nem számít, ha egyszerre akár ötven célpontot is kell megsemmisíteni. Csak az a lényeg, hogy legyen hozzá elegendő lőszer" – folytatta Alex Karp. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia jócskán feljavíthatja a régi, már elavultnak számító fegyverek hatékonyságát is, hiszen nagyságrendekkel pontosabb felderítést és célzást tesz lehetővé.

A digitalizáció minden korszerű hadsereg számára a fejlesztés legfontosabb iránya. Forrás: Getty Images
A digitalizáció minden korszerű hadsereg számára a fejlesztés legfontosabb iránya. Forrás: Getty Images

A konferencián egy volt amerikai hírszerzőtiszt, Shannon Clark is előadást tartott. Ő arról beszélt, hogy a mai, MI támogatta szoftverek jócskán lerövidíthették volna az iraki vagy az afganisztáni háborút, ráadásul a kimenetelük sem lett volna egy pillatanra sem kétséges. Az amerikai légierő vezérkari főnöke ezt azzal toldotta meg, hogy az USA nem maradhat le a számítógépes rendszerek fejlesztésében Kína, vagy Oroszország mögött, hiszen ma már az elektronika a harcérték legmeghatározóbb eleme. C.Q. Brown tábornok úgy fogalmazott:

"Ha harcolnunk kell, akkor azt teljes erőbedobással tesszük, mert győzni akarunk. Ehhez pedig a legjobb fegyverek kellenek."

Már az amerikai törvényhozók is felismerték a mesterséges intelligencia fejlesztésének fontosságát. A szenátus két pártjának képviselőiből álló egyik bizottsága 33 oldalas jelentést tett közzé, amelyben azt kérte a kongresszustól, hogy különítsen el 32 milliárd dollárt az MI-fejlesztésekre. A testület republikánus tagja, Mike Rounds szenátor azt hangoztatta, hogy az MI nemcsak a hadviselésben, hanem a rák és a fertőző betegségek elleni küzdelemben is fontos szerepet játszik. A szenátusi bizottság éppen ezért azt is javasolta, hogy a törvényhozás alsó háza mielőbb dolgozza ki a mesterséges intelligencia fejlesztésének és tesztelésének jogi követelményeit.

Ehhez a már sokat idézett Alex Karp annyit tett hozzá: "Nekünk kell meghatároznunk az MI fejlesztés keretit és szabályait, mert az ellenfeleink rendre áthágják a jogállamiság határait, semmibe veszik az emberi jogokat és a hadviselés nemzetközi szerződésekben rögzített normáit."

Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×